Jak szybko pozbyć się onycholizy? Praktyczny przewodnik i porady

  • Data opublikowania: 14 Lutego 2025

Co to za pusta przestrzeń pod paznokciem? Do tego płytka zmieniła kolor - co to może być? Prawdopodobnie to onycholiza – schorzenie, które dotyka zarówno paznokcie dłoni, jak i stóp. Choć często bywa bagatelizowane, może prowadzić do poważniejszych problemów i powikłań. Ale spokojne, bez paniki! To nie koniec świata, trzeba mieć na nią sposób.

W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest onycholiza, jakie są jej najczęstsze przyczyny i jak skutecznie jej zapobiegać. Podpowiemy także, jak wygląda leczenie i kiedy warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli zauważyłeś u siebie zmiany w wyglądzie paznokci, warto zgłębić temat – Twoje dłonie i stopy na pewno Ci za to podziękują!

Co to jest onycholiza paznokci?

Onycholiza, zwana również chorobą macierzy paznokcia to bezbolesne schorzenie paznokci, polegające na oddzieleniu się płytki paznokciowej od łożyska paznokcia. Zazwyczaj naturalny paznokieć jest delikatnie różowy, ponieważ widać znajdujące się pod nim naczynia krwionośne. Odstający paznokieć wyraźnie odróżnia się od reszty płytki, przez powietrze znajdujące się pod nim. Może ona dotyczyć zarówno paznokci stóp , jak i dłoni. Nieleczona onycholiza prowadzi do stałych deformacji paznokci oraz możliwości zakażenia drobnoustrojami.

Mimo, że to schorzenie nie jest bolesne, to nie należy go lekceważyć. Pod paznokciem tworzy się pusta wypełniona powietrzem, która sprzyja rozwijaniu się drobnoustrojów, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych.

Jakie są objawy onycholizy paznokci?

Większość z nas wie, jak wygląda onycholiza paznokci, jednak nie wiemy, że to jest to. Charakteryzuje się ona powstaniem w obrębie paznokci pustych przestrzeni wypełnionych powietrzem. Płytka w takich wypadkach często przybiera biały lub żółtawy kolor. Uwagę powinna również zwrócić blaszka paznokcia, która wygląda na zdrową, jednak jest luźno osadzona lub podniesiona i kształtem może przypomina półksiężyc.

Co powoduje onycholizę paznokci?

W przypadku onycholizy, oddzielenie się płytki od łożyska paznokcia może mieć różne pochodzenie, nawet pozornie nie mające wpływu na zdrowe paznokcie. Jeśli wcześniej nie mieliśmy styczności z tą przypadłością, jej powodem może być uraz mechaniczny. Pozornie delikatne uderzenie, zahaczenie wolnym brzegiem o materiał czy noszenie za ciasnego obuwia może powodować zaburzenie płytki. Dlatego warto wybierać buty z naturalnych materiałów.

Kolejnym powodem tego schorzenia jest podłoże zdrowotne. Szereg chorób wpływa na stan płytki paznokcia bardziej niż może się wydawać. Jej jakość warto szerzej analizować, jeśli cierpimy, między innymi na:

  • łuszczycę,

  • egzemę,

  • liszaj płaski,

  • atopowe zapalenie skóry,

  • inne choroby skóry,

  • choroby tarczycy, np. nadczynność tarczycy,

  • cukrzycę,

  • niedobór żelaza,

  • choroby tkanki łącznej,

  • choroby naczyń obwodowych,

  • łysienie plackowate,

  • inne choroby ogólnoustrojowe,

  • niedobory witamin.

Do onycholizy może prowadzić również nieprawidłowe wykonanie stylizacji paznokci. Źle dobrany materiał, brak wiedzy czy nieodpowiednie przedłużanie paznokci to tylko nieliczne bodźce, które mogą prowadzić do odklejania się płytki paznokciowej od łożyska. Dlatego tak ważne jest wybranie stylistki, która ma odpowiednia wiedzę do wykonania manicure.

Pamiętaj, że onycholiza jest powodem do odstąpienia od wykonywania manicure hybrydowego oraz całkowitego malowania paznokci do momentu jej ustąpienia. Jeśli podejrzewasz onycholizę, warto skonsultować się z dermatologiem lub podologiem, aby ustalić przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Onycholiza paznokci - leczenie i zapobieganie

Na szczęście onycholiza to przypadłość, którą można leczyć. Ważne jest szybkie zaobserwowanie jej objawów. Dzięki temu paznokcie szybciej wrócą do idealnego stanu, a my będziemy mogły cieszyć się pięknymi dłońmi.

Leczenie schorzenia odbywa się na wielu płaszczyznach. Podstawowym z nich jest profilaktyka. Unikanie urazów mechanicznych paznokci oraz ochrona dłoni przed chemikaliami i wilgocią to must have. Bardzo ważna jest również zdrowa i zbilansowana dieta oraz odpowiednie nawodnienie.

Jeśli podłoże onycholizy leży w Kolejnym krokiem jest wdrożenie terapii do chorób podstawowych. Tutaj konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem celem przepisania odpowiednich lekarstw.

Grzybica paznokci a onycholiza

Grzybica paznokci i onycholiza to różne schorzenia, mogące wynikać z siebie. Powody odklejania się płytki paznokcia od łożyska już znacie. Dla porównania, warto znać również objawy drugiej choroby.

Przyczyną grzybicy paznokci są najczęściej zakażenia grzybami (głównie dermatofitami, rzadziej pleśniakami i drożdżakami). Pod ich wpływem paznokcie przybierają żółtawy, brunatny lub zielonkawy kolor. Stają się kruche, łamliwe nierzadko też pogrubione i zniekształcone. Czasami powyższym objawom towarzyszy nieprzyjemny zapach.

Co ciekawe obie te dolegliwości mogą być swoimi przyczynami. Nieleczona onycholiza może prowadzić do infekcji grzybiczych, a nieleczone zakażenie grzybami do rozwarstwienia paznokcia. Nie zawsze dany objaw jest diagnozą dlatego warto szukać przyczyn onycholizy.

Jak domowymi sposobami zadbać o onycholizę płytki paznokcia?

Istnieją domowe sposoby leczenia onycholizy i poprawy stanu paznokci. Bazują one na zastosowaniu łatwo dostępnych produktów. Jedną z nich jest działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Świetnie do tego nadadzą się olejki eteryczne.

Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego od Natur Planet

Kto z nas nie zna zapachu olejku eterycznego z drzewa herbacianego? W niektórych przypadkach ten aromat kojarzy się z dzieciństwem. Jednak czy tak samo znajome są nam jego właściwości? Oprócz walki z onycholizą posiada on właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Jego woń działa uspokajająco, a nawet znieczulająco. Stosuj olejek herbaciany jeśli walczysz z zapaleniem zatok lub uporczywym wypryskiem.

Olejek eteryczny Lawendowy od Natur Planet

Kojący zapach lawendy przypomina nam upalne lato spędzone w słonecznej Francji. Oh, nigdy nie byliście we Francji? To z tym olejkiem eterycznym możecie zaznać przedsmaku wypoczynku w kraju Coco Chanel. Poza oczywistymi zaletami wizji odpoczynku, olejek lawendowy posiada właściwości wspomagające walkę z trądzikiem, a także pośrednio z migrenami i bólami głowy. Nie bez powodu znajduje się również w tym wpisie, tak jak swój poprzednik działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Ważnym aspektem jest również utrzymanie odpowiedniego nawilżenia paznokci. Idealnym wyborem będzie oliwa z oliwek lub olejek rycynowy.

100% Naturalny olej rycynowy od Your Natural Side.

W leczeniu onycholizy przydatny okazuje się również olej rycynowy. Znany ze swoich właściwości wspomagających wzrost włosów, w tym brwi i rzęs specyfik, ma pozytywny wpływ również na paznokcie. W przypadku zdrowej płytki wystarczy regularna aplikacja i wmasowanie olejku, aby rosła ona zdrowa i odporna na uszkodzenia. Przy odklejeniu się paznokcia od łożyska, nawilży i wzmocni go.

Skoncentrowane serum do pielęgnacji paznokci z objawami onycholizy Podologic Medical od Farmona Professional

W naszych propozycjach nie mogło zabraknąć kosmetyku, który łączy w sobie kilka cech pomocnych w walce z onycholizą. Serum do paznokci z symptomami oddzielenia płytki od łożyska posiada działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne oraz łagodzące i wzmacniające paznokcie. W składzie można znaleźć olejek z drzewa herbacianego, mocznik, pantenol, olej rycynowy i z pestek winogron oraz witaminę E.

Obowiązkowym punktem wspomagającym domową terapię onycholizy jest regularność. Każda pielęgnacja, każde leczenie czy każdy zabieg wymaga systematycznej i sumiennej aplikacji, aby zobaczyć efekty. Nie inaczej jest w tym przypadku. Aby ułatwić sobie życie z onycholizą paznokcie należy obcinać krótko do momentu jej całkowitego wyleczenia. Zapobiegnie to zbędnym uszkodzeniom mechanicznym płytki.

Mogłoby się wydawać, że dobieranie odpowiedniego obuwia i odpowiednia pielęgnacja paznokci na nic się zda w przypadku onycholizy. Pamiętajmy, że postawienie prawidłowej diagnozy leży po stronie lekarza lub innego specjalisty i pozwala na skuteczne leczenie zaburzeń płytki. W lżejszych przypadkach jego interwencja nie będzie konieczna, jednak należy wprowadzić odpowiednią domową terapię. Niestety, bez poznania jej przyczyny, objawy mogą się nasilać, a leczenie onycholizy trwać dłużej. Dlatego dbajmy o swoje łamliwe paznokcie i wykonujmy manicure hybrydowy u sprawdzonych stylistek. Wierzymy, że z naszymi poradami unikniecie odklejenia płytki paznokcia od łożyska.

Jakie macie doświadczenia z tym schorzeniem? Chętnie poznamy Waszą opinię na ten temat. Podzielcie się z nami Waszymi sposobami na onycholizę płytki paznokciowej.


Zobacz też

Komentarze do Jak szybko pozbyć się onycholizy? Praktyczny przewodnik i porady

login
2025-03-17 00:38:10
świetny

makeupon
2025-02-19 22:12:27
przydatny post