Trehaloza: właściwości, biosynteza, zastosowanie - brzmi groźnie? Obiecujemy, że to jedna z dwóch profesjonalnych "paplanin" w tym wpisie. Druga będzie o cukrach znajdujących się w trehalozie, którą dzisiaj weźmiemy na tapet. Trehaloza w kosmetykach nie oznacza, że musicie wliczać je do swojego zapotrzebowania kalorycznego. Porozmawiajmy więc o tym jakie trehaloza znalazła zastosowanie na naszej skórze, dlaczego warto włączyć ją do swojej pielęgnacji i jakie jest jej działanie.
Czym jest trehaloza?
Zacznijmy od odrobiny chemii. Trehaloza (INCI: Trehalose) to naturalny dwucukier, który składa się z dwóch cząsteczek glukozy. Można znaleźć ją w organizmach żywych, takich jak rośliny, owady, drożdże, bakterie. Jest również substancją, która ma zdolność wiązania wody w naskórku. Pomaga to nawilżyć skórę. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery suchej i wrażliwej.
Jaka jest różnica między trehalozą a kwasem hialuronowym?
Ich główna różnica polega na budowie na poziomie molekularnym. W odróżnieniu od trehalozy, kwas hialuronowy to polisacharyd i nie zawiera cząsteczek glukozy. Naturalnie występuje w ciele, jednak z wiekiem jego ilość maleje, wpływając na wygląd skóry. Tak jak trehaloza, wiąże on cząsteczki wody, nawilżając skórę. Jednak trehaloza chroni przed pogłębianiem zmarszczek i posiada dodatkowo właściwości antyoksydacyjne.
Kiedy warto włączyć kosmetyki z trehalozą do pielęgnacji cery?
Dzięki właściwościom silnie nawilżającym, kosmetyki z trehalozą warto stosować, gdy skóra potrzebuje ochrony i regeneracji. W szczególności, trehalozę należy włączyć do pielęgnacji po zaobserwowaniu u siebie pierwszych oznak starzenia, przy podrażnionej i zaczerwienionej skórze oraz przy narażeniu cery na działanie czynników zewnętrznych, takich jak smog, promieniowanie UV czy mróz i wiatr.
Z czym nie łączyć trehalozy?
Zazwyczaj w takim wypadku lista jest długa. Oczywiście zalecamy unikanie kosmetyków z alkoholem denaturowanym (INCI: Alcohol Denat.) nie tylko w wypadku włączenia do pielęgnacji trehalozy. Oprócz tego czynnika trehaloza w kosmetykach jest bardzo uniwersalnym składnikiem.
Aby wzmocnić działanie trehalozy, warto połączyć ją w jednej rutynie pielęgnacyjnej z kwasem hialuronowym, ceramidami, peptydami i antyoksydantami, np. witaminą E. Świetnie sprawdzi się również z kosmetykami regenerującymi i innymi substancjami nawilżającymi.
Ranking najlepszych kosmetyków z trehalozą
AcneŻel oczyszczający do twarzy i ciała Solve On od Health Labs Care
Health Labs Care, czyli firma, która zaczynała od produkcji suplementów diety. Jednak nie oznacza to, że kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała są planem B. Health Labs stawia na skuteczność i satysfakcję z pielęgnacji.
AcneŻel to kosmetyk dedykowany cerze mieszanej, tłustej i trądzikowej. Oprócz zadbania o skórę twarzy, idealnie zatroszczy się również o okolice, które często są pominięte w pielęgnacji, jednak równie mocno potrzebują uwagi, tj. plecy, ramiona, dekolt czy pośladki. W tym produkcie znajdziemy trehalozę wraz innymi składnikami aktywnymi, między innymi kwasem salicylowym, ektoiną, creamidami i inuliną. Działają one złuszczająco, redukująco na niedoskonałości i pozostawiają skórę miękką w dotyku bez uczucia ściągnięcia.
Nawilżający, mleczny tonik do twarzy Velvet Skin od Nacomi Next Level
Kosmetyki od Nacomi z serii Next Level często przewijają się w naszych zestawieniach. Raz jest to krem do ciała, raz serum lub tak jak dzisiaj tonik.
Mleczny tonik do twarzy to idealne remedium dla skóry suchej, podrażnionej i ściągniętej. W swoim składzie zawiera trehlozę już na trzecim miejscu, zaraz po wodzie i glicerynie. Po za nią można tam znaleźć olejek ze słodkich migdałów, wyciąg z nasion owsa, olej z orzechów macadamia, kwas hialuronowy oraz witaminy C i E.
Nawilżający mikroigłowy booster do twarzy 100hl Hydrop Reedle Shot od VT Cosmetics
Oczyszczanie twarzy i tonizowanie mamy już za sobą, więc nadszedł czas aby nałożyć na twarz booster. Jego zadaniem jest wzmocnienie działania kosmetyków, które będą nakładane później. Nie oznacza to jednak, że ten krok jest mniej ważny.
Nasza propozycja, to booster z mikroigłami od VT Cosmetics czyli składnikiem kosmetyków, który w ostatnim czasie skradł serca użytkowniczek. Mikroigły tworzą w naskórku miniaturowe uszkodzenia, które pobudzają komórki skóry produkujące kolagen i pomagają składnikom aktywnym efektywniej się wchłaniać. Sam booster zadba o odpowiednie nawilżenie skóry dzięki zawartości między innymi trehalozy, betainy i allantoiny w składzie.
Serum z 10% trehalozą, 5% peptydami snap-8 i małocząsteczkowym kwasem hialuronowym Esteticus od Basiclab
O fenomenie marki BasicLab piszemy Wam regularnie i tak samo często sami nie możemy wyjść z zachwytu nad ich produktami. Dzisiejsza gwiazda to jedna z bardziej uniwersalnych pozycji, którą można mieć w swojej rutynie pielęgnacyjnej.
Jego zadaniem jest nawilżenie, nawilżenie i jeszcze raz nawilżenie, czyli coś co przyda się skórze w każdym wieku i każdym stanie. Oczywiście nie może zabraknąć trehalozy. W tym serum jest jej aż 10%, a w towarzystwie peptydów i małocząsteczkowego kwasu hialuronowego działa przeciwzmarszczkowo, posiada silne właściwości nawilżające i spowalnia proces starzenia.
Kojący krem do twarzy z wąkrotką azjatycką Madagascar Centella od Skin1004
Na koniec koreańska pozycja, ze składnikiem, którego nie mogło zabraknąć. Drodzy Państwo przed Wami wąkrotka azjatycka. Element, na którym swoje kosmetyki oparła marka Skin1004. Co w niej takiego ciekawego? Na przykład to, że może być jedynym składnikiem produktów kosmetycznych i nadal działać cuda na twarzy. Tak jest w przypadku kojącej ampułki z wąkrotką azjatycką.
Ten składnik, w głównej mierze (aż w 72%) tworzy również kojący krem do twarzy z serii Madagascar Centella. Po za nią w składzie znajdziemy również ceramidy, ekstrakty roślinne i oczywiście trehalozę. Wszystko to, aby ulżyć cerze suchej, podrażnionej i tej z zaburzoną barierą hydrolipidową.
Czy tak właśnie może wyglądać idealna rutyna pielęgnacyjna dla skóry suchej? Oczywiście! Mimo, że dzisiejszy składnik to substancja przedziwna pod kątem nawilżenia, to bez wątpienia zapobiega starzeniu i wzmacnia odporność skóry na czynniki zewnętrzne. W kosmetyce, trehaloza to niezastąpiony składnik aktywny, który sprawdzi się nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych.
Znacie trehalozę? O jakim naturalnym czynniku nawilżającym chcielibyście przeczytać? Może bardziej interesuje Was temat pielęgnacji skóry wrażliwej? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzu, a zgłębimy dla Was temat.