Jednym z najczęstszych problemów w obrębie skóry głowy jest łupież. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn — bez względu na wiek. Istnieje co najmniej kilkanaście przyczyn łupieżu, a poznanie czynników, które go wywołują, to niezwykle ważny aspekt w kontekście dbania o skórę głowy.
Poznaj najpopularniejsze przyczyny łupieżu i dowiedz się, w jaki sposób sobie z nim poradzić. Sprawdź, jakich produktów do pielęgnacji włosów nie może zabraknąć w Twojej łazience, a także jakich błędów unikać, aby nie doprowadzać do powstawania łupieżu. Zapraszamy!
Jak wygląda łupież?
Jeżeli jesteś wśród szczęśliwych osób, które nigdy nie zmagały się z łupieżem, to i tak z całą pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak wygląda ta choroba skóry. Otóż łupież objawia się w postaci stosunkowo niewielkich, białych lub delikatnie żółtych płatków — zlokalizowanych oczywiście pomiędzy włosami. Może występować samodzielnie, ale bardzo często towarzyszy mu także zaczerwienienie skóry oraz łojotok.
Leczenie łupieżu to nie tylko kwestia estetyczna, ponieważ jego obecność może doprowadzić do podrażnienia skóry głowy, a w efekcie między innymi do wypadania włosów. Nadmierne gromadzenie widocznych, martwych komórek naskórka ma duże przełożenie na wygląd naszej skóry głowy i włosów, a tym samym wpływa na humor i samopoczucie. Dzięki naszym wskazówkom zadbasz o równowagę mikrobiomu skóry głowy i sprawisz, że łupież pozostanie tylko nieprzyjemnym wspomnieniem.
Jakie są przyczyny powstawania łupieżu?
W swojej codziennej pielęgnacji włosów wypróbowałaś już różne sposoby na łupież, a i tak zmagasz się z mniejszymi i większymi objawami tej choroby? Być może wina leży w tym, że podejmowane przez Ciebie działania owszem są skuteczne, ale zamiast eliminować główne źródło problemu, chwilowo maskują jego objawy? Głównym powodem łupieżu jest nadmierne namnożenie się grzybów z rodzaju Malassezia, które co ciekawe — należą do fizjologicznej flory skóry.
Wśród najczęstszych czynników powodujących łupież wskazuje się:
- zbyt częste/zbyt rzadkie mycie skóry głowy oraz włosów,
- stosowanie kosmetyków myjących z bardzo drażliwymi i agresywnymi substancjami myjącymi,
- używanie produktów, które obciążają skórę,
- niedokładne spłukiwanie szamponów,
- doprowadzanie do silnego przesuszenia skóry,
- noszenie czapek z materiałów, które nie pozwalają skórze oddychać.
Łupież może być spowodowany także poprzez:
- niezdrową dietę,
- nadużywanie alkoholu,
- zaburzenia hormonalne,
- czynniki genetyczne,
- osłabioną odporność,
- silny stres.
Najczęstsze rodzaje łupieżu
Do najczęstszych odmian łupieżu należy ten suchy i tłusty, który idzie w parze z nadmierną produkcją sebum, niemniej może u Ciebie wystąpić także łupież pstry, czy rumieniowy. Na rodzaj łupieżu wpływają nie tylko same objawy, ale i jego lokalizacja na powierzchni skóry. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak wyleczyć łupież i jak zapobiegać nawrotom łupieżu, poznaj jego rodzaj:
- Łupież suchy (zwykły) - to najłagodniejsza postać tej choroby. Na włosach pojawiają się jasne łuski, skóra głowy może delikatnie swędzieć i być podrażniona.
- Łupież tłusty — druga najpopularniejsza odmiana. Na włosach można zauważyć żółte łuski. Nadmierne łuszczenie się naskórka idzie w parze z nasilonym łojotokiem.
- Łupież azbestowy — mówimy o nim wtedy, kiedy przy nasadzie włosów tworzą się duże płaty. Skóra staje się zaczerwieniona, jest podrażniona i mocno swędzi. To odmiana łupieżu tłustego, charakterystyczna ze względu na problematyczne łuski.
- Łupież czerwony (mieszkowy) - objawia się rumieniowatymi i łuszczącymi się zmianami przy mieszkach włosowych.
- Łupież kosmetyczny — chwilowa reakcja skóry, która jest wywołana drażniącymi kosmetykami myjącymi lub stylizacyjnymi. Ta odmiana jest najłatwiejsza do wyeliminowania, niemniej jednak brak reakcji może doprowadzić nawet do łojotokowego zapalenia skóry głowy.
Leczenie łupieżu w pigułce
Chcesz zatroszczyć się o potrzeby swojej skóry głowy? Łupież to w przeważającej większości przypadków można całkowicie wyleczyć. Oczywiście najłatwiej zrobić to na samym początku. Zacznij działać, kiedy tylko zauważysz pierwsze objawy łupieżu. Nie doprowadzaj do tego, aby skóra stała się podrażniona, zaczęła swędzieć, albo nadmiernie się przetłuszczała. Niestety łupież w dalszej perspektywie może nawet spowodować wypadanie włosów.
Jeżeli problem jest już bardzo zaawansowany, skorzystaj z konsultacji u dermatologa albo trychologa. Taka wizyta pomoże Ci także w razie wątpliwości ustalić, czy np. towarzyszy Ci łupież suchy, czy po prostu Twoja skóra jest podrażniona i pojawił się na niej łupież kosmetyczny.
Szampony przeciwłupieżowe
Oczywiście w pierwszej kolejności możesz wymienić używany przez siebie szampon na wariant przeciwłupieżowy. W zależności od produktu, na który się zdecydujesz, w jego składzie znajdziesz ketokonazol, selen, pirytionian cynku, czy siarkę, czyli składniki, które dobrze radzą sobie ze zwalczaniem grzybów Malassezia. Świetne działanie złuszczające wykazują także produkty z kwasem salicylowym. Szampony przeciwgrzybicze sprawdzają się bardzo dobrze zarówno w przypadku łupieżu suchego, jak i tłustego.
Możesz wybrać dla siebie między innymi szampon przeciwłupieżowy Capillus od marki Basiclab. To specjalistyczny kosmetyk, który bardzo dokładnie myje i oczyszcza. W jego składzie znajdziesz między innymi innowacyjny kompleks SEPITONIC M3.0, który sprawia, że włosy mogą łatwiej i szybciej przyswajać zawarte w formułach pielęgnacyjnych składniki. Ten szampon pozwoli Ci na skuteczne zlikwidowanie łusek, a także sprawi, że Twoja skóra głowy stanie się intensywnie nawilżona i złagodzona. Dodatek pirokton olaminy zapewni Ci z kolei działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Pantenol, ekstrakt z rozmarynu, nagietka i szałwii zadba o kondycję Twojej skóry głowy i sprawi, że stanie się przyjemna w dotyku.
Świetny wybór stanowi także trychologiczny szampon do skóry głowy KRAKEN Scalp Relief Shampoo od marki Hairy Tale Cosmetics. Ten produkt został stworzony specjalnie z myślą o osobach, które borykają się z łupieżem, świądem, a także nieprzyjemnym zapachem pasm. Jego świetnie oczyszczająca formuła została skomponowana na bazie dziegcia brzozowego, olejku z drzewa herbacianego, olejku rozmarynowego, a także ekstraktu z porostu oraz kwasów BHA/AHA i PHA. Już po jego pierwszym zastosowaniu zauważysz, że Twój skalp stanie się świetnie oczyszczony — pozbędziesz się zanieczyszczeń, nadmiaru sebum, a także pozostałości wszelkich kosmetyków. Szampon KRAKEN Hairy Tale Cosmetics pozwoli Ci także na skuteczne usunięcie nieprzyjemnego zapachu oraz łuski łuszczycowej i łojotokowej. Regularne stosowanie zagwarantuje Ci odpowiednią regulację poziomu sebum i odblokowanie ujść mieszków włosowych. Twoje włosy przez dłuższy czas będą świeże, a tym samym będziesz móc ograniczyć częstotliwość ich mycia.
W leczeniu łupieżu suchego stosuje się kosmetyki, które mają nie tylko dobrze oczyszczać, ale i nawilżać, dlatego takie produkty będą doskonałym wyborem.
Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja skóry głowy
Jeżeli masz łupież głowy, to niezwykle ważne będzie to, aby zadbać o regularne mycie włosów i skóry. Nigdy „nie przetrzymuj” brudnych włosów. Pamiętaj, że zawsze lepiej umyć je trochę za wcześnie, niż zrobić to za późno.
Stosowanie szamponu możesz połączyć także z peelingiem. Ten kosmetyk pomoże Ci w walce z łupieżem, ponieważ będzie usuwał martwe komórki naskórka, nadmiar sebum, a także różne zanieczyszczenia. To sprawi, że dobrze odblokujesz ujścia mieszków włosowych, a tym samym oczyścisz skórę i zapobiegniesz występowaniu łupieżu.
Postaw na tricho-peeling oczyszczający z serii Tricho Esthetic od Bandi Professional. Jego działanie zostało oparte na bazie mocznika, kwasu mlekowego, mięty pieprzowej, allantoiny, a także estrów z oliwy z oliwek. Oprócz tego, że ten kosmetyk skutecznie usunie nadmiar warstwy rogowej naskórka, a tym samym oczyści i odświeży skórę, zauważysz także że po użyciu stanie się ona o wiele bardziej miękka i przyjemna w dotyku.
Stosowanie odpowiednich wcierek
W skutecznej walce z łupieżem pomogą Ci także odpowiednio dobrane wcierki, które redukują łuszczenie się skóry głowy, działają przeciwgrzybiczo i dobrze łagodzą podrażnienia. Te produkty stosuje się bezpośrednio na skalp — w zależności od konkretnej formuły, daną wcierkę będziesz aplikować, albo przed myciem włosów, albo tuż po — jeszcze na wilgotną skórę.
Twojej uwadze polecamy lekką, normalizującą wcierkę do przetłuszczającej się skóry MURKY od Hairy Tale Cosmetics. Polubisz ją między innymi za jej niezwykle lekką formułę na bazie wody, dzięki której ten produkt stanowi świetny wybór nawet dla najbardziej cienkich i delikatnych włosów. Wcierka MURKY normalizuje wydzielanie sebum, a do tego działa kojąco i uspokajająco. Wybierz ją, aby cieszyć się fryzurą, która jest pięknie odbita i uniesiona u nasady. Na pewno docenisz ją również za to, że bardzo skutecznie radzi sobie z przedłużeniem świeżości pasm. W składzie nie znajdziesz alkoholu, dzięki czemu ten kosmetyk jest odpowiedni nawet dla bardzo wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry. Zaproś do swojej pielęgnacji korzystne składniki, takie jak ekstrakt z piołuna, azeloglicyna i ciesz się dobrym zdrowiem swojego skalpu. W końcu w pielęgnacji włosów i skóry nie ma miejsca na żadne kompromisy!
Inną, świetną wcierką, którą również warto wypróbować, jest wariant naturalnie balansujący od polskiej marki beBIO. W jej składzie znajdziesz AŻ 99% składników pochodzenia naturalnego, takich jak: niacynamid, minerały, mentol, czy ziołowe ekstrakty. Jakie efekty zauważysz, dzięki jej stosowaniu? Przede wszystkim Twoje włosy nabiorą spektakularnej objętości i staną się wyraźnie zagęszczone. Ta wcierka pozostawia na skórze charakterystyczne uczucie chłodu i odczuwalnie odświeża. Stosuj ją regularnie, aby skutecznie uregulować proces wydzielania sebum i zabezpieczyć swoje pasma przed przetłuszczaniem.
Zabiegi trychologiczne
Choroby włosów, a także te występujące na powierzchni skóry głowy, można leczyć także poprzez specjalnie dopasowane zabiegi trychologiczne. Do bardzo popularnych należą te z wykorzystaniem właśnie specjalnych peelingów, które mają za zadanie głęboko oczyścić, a przy tym intensywnie odżywić skórę głowy. Jeżeli jesteś posiadaczką bardzo wrażliwej skóry głowy i trudno Ci dopasować odpowiedni peeling w domu, to taka wizyta może okazać się nieocenioną pomocą.
Co więcej, można skorzystać także z infuzji tlenowej, czy wspomóc leczenie korzystając z manualnego masażu, podczas którego aplikuje się specjalną ampułkę przeciwłupieżową.
Zrezygnuj z tego, co Ci szkodzi!
Aby Twoje codzienne dbanie o skórę głowy przyniosło naprawdę satysfakcjonujące efekty, musisz pożegnać czynniki, które zdecydowanie jej nie służą, a tym samym mogą nasilać łupież. I to bez względu na to, czy występuje u Ciebie tłusty łupież, czy suchy łupież.
Być może na zdrowie skóry źle wpływa nadmiar gorącego powietrza z suszarki w trakcie stylizacji włosów? A może zdarza Ci się nie domywać dobrze szamponu z okolicy fałdów skóry? Często sięgasz po obciążające produkty do układania pasm i uwielbiasz suchy szampon? Zrezygnuj z tych niekoniecznie korzystnych praktyk. Pamiętaj, że łupież mogą zaostrzać nawet bardzo gorące kąpiele czy niezdrowa dieta. Zadbaj o siebie i swoje włosy zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Jakie są domowe sposoby na łupież?
Jeżeli na Twojej skórze głowy pojawiły się charakterystyczne objawy łupieżu, to możesz skorzystać także z domowych metod pielęgnacji. Jest bardzo prawdopodobne, że już znasz niektóre z nich! Co powiesz na to, aby włączyć do swojej pielęgnacji ocet jabłkowy? Jego stosowanie na skórę głowy skutecznie ją odtłuszcza, a do tego przywraca prawidłowe pH. Ocet możesz stosować w formie płukanki — tuż po standardowym myciu włosów.
Wspaniale sprawdzą się także różne olejki eteryczne, które wykazują właściwości antyseptyczne. Szczególnie olejek z drzewa herbacianego, niemniej jednak pamiętaj, aby nie stosować go bezpośrednio na skórę głowy. Zamiast tego, dodaj kilka kropel do swojego ulubionego szamponu.
Zapomnij o łupieżu i ciesz się zdrową skórą głowy
O łupieżu mówimy wtedy, kiedy dochodzi do nadmiernego złuszczania martwego naskórka, a tym samym na włosach można zaobserwować charakterystyczne, jasne płatki. I chociaż to schorzenie należy do najpopularniejszych w obrębie skóry głowy, bardzo często zapobieganie łupieżowi i jego nawrotom bywa trudne.
Na szczęście teraz już wiesz i jak rozpoznać łupież i jak mu zapobiegać. Ciesz się zdrową i odpowiednio nawilżoną skórą głowy, a tym samym mocnymi i pełnymi blasku włosami.