Witajcie Kochani, Po raz kolejnych chciałabym poruszyć temat niekoniecznie związany z makijażem. Sądzę jednak, że w życiu jest tyle ciekawych spraw do omówienia, przedstawienia, że warto wykroczyć poza tą pierwotną tematykę bloga :)
W tym filmiku mówić będę o soczewkach kontaktowych, które są powszechnie znane tym, którzy porzucili swoje "bryle" na ich rzecz. Nie zamierzam jednak nakłaniać nikogo do ich noszenia. Pragnę raczej zademonstrować, że ich aplikacja nie jest wcale taka trudna - a tym bardziej bolesna.
A czym tak właściwie są soczewki kontaktowe, bez których wiele osób nie wyobraża sobie swobodnego funkcjonowania?
Soczewka kontaktowa (niewłaściwie nazywana też szkłem kontaktowym) – soczewka umieszczana bezpośrednio na rogówce oka. Służy do korygowania wad wzroku, pełni funkcje opatrunkowe lub kosmetyczne (np. zmiana koloru oczu).
Soczewki kontaktowe mogą być noszone w trybie dziennym, dwutygodniowym, miesięcznym, kwartalnym, jak i w trybie przedłużonym (do 30 dni bez zdejmowania). Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się soczewki jest hydrożel. Od 1999 r. dostępne są także soczewki silikonowo-hydrożelowe o lepszej przepuszczalności tlenu.
Soczewki kontaktowe należy w odpowiedni sposób pielęgnować. Większość soczewek (poza przeznaczonymi do ciągłego noszenia i jednodniowymi) należy każdego dnia ściągać i czyścić płynem pielęgnacyjnym, aby pozbyć się z powierzchni osadów białkowych i tłuszczowych. [źródło - wikipedia]
Kształt soczewek
Soczewki kształtem najłatwiej przyrównać do małej, przeciętej na pół i przezroczystej piłeczki pingpongowej. Właśnie dzięki swojemu kształtowi, najbardziej zbliżonemu do ludzkiego oka, idealnie przylega do rogówki tworząc koherentną całość. Dobre soczewki kontaktowe, wykonane z najnowocześniejszych tworzyw, są praktycznie niewyczuwalne na oku. Stają się zatem niewidzialnym magikiem, który umożliwia podziwianie natury zmysłem wzroku, bez potrzeby noszenia okularów.
Pielęgnacja soczewek kontaktowych
Jednakże, tak jak ze wszystkimi udogodnieniami, występują zarówno plusy, jak i minusy z noszenia soczewek.
Przede wszystkim nie wolno zapominać o właściwej ich pielęgnacji. Czyszczenie, przemywanie, pocieranie, odbiałczanie specjalnymi płynami powinno być wykonywane tak często, jak to jest zalecane. Czynności te pozwolą na komfortowe noszenie soczewek, bez dodatkowych komplikacji.
Istotna jest również higiena samego oka. Soczewki bowiem, a szczególnie wielogodzinne noszenie ich w ciągu dnia, praca przed komputerem, włączona klimatyzacja, mogą spowodować podrażnienie i zmęczenie oka, a nawet prowadzić mogą do tzw. zespołu oka suchego. Syndrom ten, jak sama nazwa wskazuje, objawia się odczuwalną suchością oka z powodu niewystarczającej ilości płynów (łez) w oku. Przez co też pojawia się nieprzyjemne uczucie piasku w oku, tarcie powieki o soczewkę. Ulgę i ratunek w takich sytuacjach przynieść mogą krople nawilżające do oczu, najlepiej o gęstszej żelowej konsystencji, które natychmiastowo zadziałają łagodząc podrażnienia.
Dobór soczewek
Przed zakupem swych pierwszych soczewek koniecznie należy udać się do lekarza okulisty. Kompleksowo zbada nam wzrok oraz dobierze odpowiedni rodzaj i wartość soczewek do naszej wady. Nigdy nie można kupować soczewek w "ciemno" i o identycznej wartość jak szkła w okularach (choć jest to oczywiście możliwe). Jednak to okulista musi to stwierdzić. Na pierwszej wizycie powinna odbyć się również krótka praktyczna lekcja zakładania i ściągania soczewek. Jeśli lekarz tego nie zaproponuje - sami domagajcie się tego.
Ściąganie i zakładanie soczewek
Jedną z obaw przed korzystaniem z soczewek kontaktowych jest ich aplikacja oraz ściąganie. Wbrew jednak tym obiegowym opiniom, pragnę poprzez filmik przekonać Was, że to nic trudnego. I tak zresztą jak we wszystkich życiowych dziedzinach, wystarczy odrobina wprawy i powtarzalność wykonywanych czynności, aby móc zacytować, że to "..praktyka czyni mistrza".
Bardzo ważną kwestią, przy zakładaniu i ściąganiu soczewek, jest czystość rąk. Za każdym razem, gdy przystępujemy do tych czynności, powinniśmy dokładnie umyć dłonie (niekoniecznie same palce;). Pojemniczek, w którym nasze soczewki "odpoczywają", również musi być czysty. Najlepiej myć go ciepła wodą z odrobiną delikatnego szamponu dla dzieci, następnie obficie wypłukać pod bieżącym strumieniem wody.
Jeśli chodzi o sam sposób zakładania i ściągania soczewek, każdy musi wypracować najlepszą dla siebie technikę. Najczęściej jednak okuliści zalecają podobny sposób, jaki przedstawiłam we filmiku.
Podsumowując
Uwzględniając te ewentualne niedogodności stwierdzić mogę jednoznaczne, że soczewki czynią dla mnie niewspółmiernie więcej dobrego, niż złego. Przede wszystkim mogę wykonać sobie prawie każdy makijaż oka - nie ograniczając się tylko do tego dla okularnic ;) a tak bardziej na poważnie - soczewki nie ograniczają mnie w żaden sposób (jak czasami czynią to okulary). Pójście na basen nie wiąże się z obawą opryskania okularów, ze spokojem mogę nosić okulary przeciwsłoneczne, jeździć na nartach i nie stresować się, że zbite szkiełko wejdzie mi do oka; czy najnormalniej nie muszę wycierać zaparowanych okularów zimą, gdy wejdę z dworu do ogrzanego pomieszczenia... Banalne życiowe sytuacje, ale to właśnie one sprawiają, że pomimo jakiś drobnych uprzykrzeń, wolę nosić soczewki i cieszyć się dobrym wzrokiem :)
Zapraszam Was serdecznie do obejrzenia tego filmiku - szczególnie, gdy nie wiecie jak zakłada się soczewki :)
pozdrawiam & xoxo