Jakie są skutki uboczne stosowania kwasów na twarz?

  • Data opublikowania: 23 Maja 2025

Zabiegi pielęgnacyjne na twarz z użyciem kwasów od pewnego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością. Czy się temu dziwimy? Wcale!

Potrafią skutecznie rozjaśnić cerę, oczyścić pory, zredukować przebarwienia i spłycić zmarszczki. Ale zanim sięgniesz po kwasy, warto wiedzieć, jak działają, czy są bezpieczne, kto powinien ich unikać i czego absolutnie nie robić po zabiegu. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Czym jest kuracja kwasami?

Kuracja kwasami, czyli inaczej peeling chemiczny to zabieg eksfoliacyjny, stosowany na skórę twarzy w określonych przypadkach. W tym celu nakłada się na twarz kwasy w różnych stężeniach i kombinacjach. Najczęściej wykorzystuje się, między innymi kwas glikolowy, kwas azelainowy, kwas laktobionowy, kwas migdałowy czy kwas ferulowy.

Zaletami płynącymi z zabiegu kwasami są:

  • złuszczenie martwego naskórka,
  • regulacja pracy gruczołów łojowych,
  • rozjaśnienie przebarwień skórnych,
  • wygładzenie drobnych zmarszczek,
  • wyrównanie rozszerzonych porów.

Czy kwasy na twarz są bezpieczne?

Zabieg peelingu chemicznego jest w pewni bezpieczny, pod warunkiem, że jest on odpowiednio dobrany do potrzeb cery i stosowany świadomie. Najlepszym miejscem do przeprowadzenia pielęgnacji z kwasami będzie salon kosmetologa lub dermatologa. Takie osoby posiadają wymaganą wiedzę i doświadczenie w pracy z kwasami kosmetycznymi. Dobiorą one odpowiednie stężenie i rodzaj substancji aktywnych. Doradza również co robić i czego unikać po zabiegu, dzięki temu ryzyko powikłań drastycznie się zmniejsza.

Jeśli chcemy korzystać z kwasów w codziennej pielęgnacji cery warto przede wszystkim zasięgnąć informacji jaki kwas wybrać i jak go stosować.

Jakie efekty uboczne mogą wystąpić po kuracji kwasami?

Pomimo wielu zalet z niego płynących, peeling chemiczny niesie za sobą również możliwość wystąpienia efektów ubocznych. Mogą one pojawić się w przypadku, gdy zabieg wykonywany jest przez niedoświadczoną osobę, źle dobrany kwas lub jego stężenie oraz niezastosowanie się do zaleceń po kuracji. Po pielęgnacji twarzy kwasami, obserwuj czy nie występują u ciebie poniższe objawy:

  • podrażnienie lub pieczenie skóry - może wystąpić po użyciu za wysokiego stężenia lub zbyt częstym stosowaniu kwasów,
  • zaczerwienienie i uczucie ściągnięcia - jest to naturalna reakcja skóry, jednak gdy stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, powinien on nas zaniepokoić,
  • przesuszenie skóry - występuje po kuracji kwasami, gdy poziom nawilżenia skóry jest niewystarczający
  • zwiększona wrażliwość na słońce - występuje prawie zawsze, może prowadzić do przebarwień, uczuleń, a nawet poparzeń słonecznych

Przeciwwskazania do stosowania kwasów

Niestety, potrzeby skóry i zalety płynące z tego typu peelingu powinny ustąpić miejsca przeciwwskazaniom do przeprowadzenia zabiegu. Są to:

  • aktywne zmiany zapalne wywołane trądzikiem, egzemą, łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry,
  • inne uszkodzenia naskórka, takie jak otarcia czy rany,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • świeża opalenizna,
  • skóra wrażliwa lub naczynkowa ze skłonnością do alergii,
  • kuracja izotretynoiną, tzw. "izotek" (po zakończonej terapii należy odczekać min. 6 miesięcy, przed wprowadzeniem kwasów).

Czego nie robić po peelingu kwasowym?

Oprócz reakcji skóry na terapię kwasami, to jak dbamy o nią po zabiegu również wpływa na jej regenerację i zmniejsza lub zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. W takim razie, jakich czynności należy unikać? Na pewno należy unikać słońca i nawet w pochmurny dzień aplikować krem z bardzo wysoką ochrona przeciwsłoneczną, tj. z SPF 50+ oraz pamiętać o jego reaplikacji co 3-4 godziny. Pochmurny dzień? Nic nie szkodzi, SPF to twój nieodłączny przyjaciel podczas terapii kwasami.

Pielęgnacja twarzy kwasami AHA i kwasami BHA wiąże się również z czasową rezygnacją z kosmetyków zwierających retinol, alkohol czy witaminę C. Mogą one wywołać podrażnienie, które może wywołać szereg skutków ubocznych na uwrażliwionej kwasami skórze.

Pielęgnacja domowa po peelingu chemicznym jest szczególnie ważna. W tym czasie skóra wymaga szczególnej opieki i uwagi dlatego należy unikać dodatkowej eksfoliacji. Jeśli chcesz wspomóc naskórek, postaw na sera i kremy nawilżające. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń specjalisty.

Czy jest coś jeszcze, czego należy unikać po kwasach? Oczywiście! Przez 24 do 48 godzin po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, chlorowanej wody, basenów i saun.

Na koniec najważniejsza rada, która powinno się stosować bez względu na to czy mamy podrażnioną skórę twarzy czy nie. Pamiętajcie, aby nie dotykać twarzy dłońmi i zminimalizować jej kontakt z innymi powierzchniami. Jest to szczególnie ważne w przypadku uwrażliwionej cery, gdyż może to prowadzić do infekcji i powikłań.

Odpowiednia pielęgnacja skóry po zastosowaniu kwasów

Przygotowanie cery do zabiegu kwasami w większej części leży po stronie osoby wykonującej zabieg. Ważne jest przeprowadzenie próby uczuleniowej, mającej na celu zmniejszenie ryzyka jego wystąpienia. Aby naskórek lepiej zniósł kurację, można we własnym zakresie, przed zabiegiem dbać o jego odpowiedni poziom nawilżenia. Świetnie sprawdzą się w tym celu kosmetyki z kwasem hialuronowym, trehalozą, mocznikiem, aloesem i ceramidami. W takim wypadku, szczególnie polecamy:

Koniecznie dajcie nam znać, jak radzicie sobie z podrażnieniami cery, nie tylko po profesjonalnym zabiegu. Jesteśmy również ciekawi, który kwas przypadł Wam najbardziej do gustu. Będzie to kwas glikolowy, kwas migdałowy a może kwas kojowy lub kwas fitowy? Nie zapomnijcie zostawić komentarza pod tym wpisem.

 

 


Zobacz też

Komentarze do Jakie są skutki uboczne stosowania kwasów na twarz?

login
2025-05-24 19:49:37
przydatne