Schorzenie, jakim jest trądzik głównie kojarzy się z okresem dojrzewania, buzującymi hormonami i pierwszymi błędami w pielęgnacji i makijażu. Niestety, ta choroba posiada więcej odmian, które dotykają różne grupy wiekowe i każda z nich ma swoje źródło w innych przyczynach. Omówmy czym jest trądzik różowaty, jak go rozpoznać i jak nauczyć się z nim żyć.
Co to jest trądzik różowaty?
Przewlekła choroba skóry, jaką jest trądzik różowaty, zwany również pod nazwą acne rosacea, zazwyczaj występuje na twarzy i objawia się rumieniem, zaczerwienieniem i zmianami skórnymi. Nierzadko towarzyszy im szczypanie, pieczenie, uczucie "palenia skóry" i stan zapalny. Najczęściej dotyka osoby w wieku dojrzałym, między 30 a 50 rokiem życia o cerze z I i II fototypem skóry, cechującej się jasna karnacja jasnymi włosami i oczami.
Cerę ze skłonnościami do trądziku różowatego można poznać po wrażliwości i wysokiej reaktywności na bodźce, takie jak ćwiczenia fizyczne, zmiany temperatury, stres, pikantne potrawy i alkohol oraz promieniowanie UV.
Przyczyny trądziku różowatego
Jak wiele chorób skóry, dokładne przyczyny trądziku różowatego nadal są badane. Na ten moment wiadomo, że skłonności do tego schorzenia mogą być wrodzone lub nabyte, a jego katalizatorem najprawdopodobniej są organizmu chorobotwórcze (nużeńce i związane z nimi bakterie). Za rozwój tego schorzenia, w głównej mierze, odpowiedzialne są zaburzenia naczynioruchowe i nieprawidłowe reakcje o podłożu immunologicznym.
Objawy trądziku różowatego
Skóra z trądzikiem różowatym cechuje się charakterystycznymi objawami. Jeśli zaobserwujesz kilka z nich zasięgnij rady lekarza, aby niezwłocznie wdrożyć odpowiednie leczenie i pielęgnację:
rumień twarzy - zaczerwienienie skóry występujące na czole, nosie, brodzie i policzkach, nasilający się pod wpływem zmiany temperatur, gorących napojów lub stresu,
pękające i rozszerzone naczynka krwionośne,
nadreaktywność skóry - uczucie pieczenia skóry, kłucia, ściągnięcia lub swędzenia,
zmiany grudkowo-krostkowe - przypominające trądzik pospolity,
Nieleczony trądzik różowaty może objawiać się dodatkowo:
pogrubieniem skóry - występuje najczęściej u mężczyzn, na nosie i może być połączone ze zwłóknieniem gruczołów łojowych
problemy z oczami - pieczenie, suchość, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie i zapalenie spojówek,
obrzęk twarzy - całej lub występujące miejscowo
Leczenie trądziku różowatego
Ogólne leczenie trądziku różowatego opiera się na kilku filarach. Zależą one od przebiegu choroby, jej objawów i czynników zaostrzających wykwity. Jednym z nich jest zastosowanie, w większości przypadków, miejscowej farmakoterapii. Kolejnym jest zlokalizowanie przyczyn, których wyeliminowanie może zapobiec nawrotowi choroby.
Równie ważnym aspektem jest dieta osoby chorującej. Powinna ona być bogata w błonnik pokarmowy, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy antyoksydacyjne. Ich źródłem są, między innymi owoce i warzywa oraz tłuste ryby morskie i pełnoziarniste produkty zbożowe. Z diety należy wykluczyć zarówno tłuste, smażone, gorące potrawy, jak i napoje gazowane i alkoholowe.
Nie możemy zapomnieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, która wymaga specjalnego traktowania.
Z uwagi na to, że trądzik różowaty to przewlekła choroba należy leczyć ją najszybciej po jego rozpoznaniu. Jego przebieg jest zmienny, w zależności od pacjenta, dlatego po zaobserwowaniu u siebie objawów należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który zastosuje leczenie dopasowane dla postaci trądziku różowatego.
Pielęgnacja skóry w trądziku różowatym
Aby złagodzić objawy trądziku różowatego należy przyjrzeć się dokładnie swojej rutynie pielęgnacyjnej. Cera dotknięta acne rosacea jest skórą wrażliwą. Jej pielęgnacja powinna ona opierać się na łagodnych i hipoalergicznych składnikach aktywnych, które wzmocnią cerę, zregenerują ją i złagodzą podrażnienia. Powinny one posiadać również właściwości wzmacniające. W składach szukaj, między innymi:
niacynamid (witamina PP) - posiada właściwości przeciwzapalne i wzmacnia barierę hydro-lipidową skóry,
alantoina - regeneruje i zmniejsza podrażnienia,
azeloglicyna - łagodzi zaczerwienienia i stany zapalne,
kwas azelainowy - działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie,
witamina E - działa przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie i hamuje procesy fotostarzenia skóry.
Należy unikać kosmetyków, które zawierają alkohol czy sztuczne substancje zapachowe. W uzyskaniu najlepszych efektów, ważne jest aplikowanie na twarz również filtrów przeciwsłonecznych o wartościach SPF 30 i wyższych, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe może nasilać objawy trądziku różowatego.
Do pielęgnacji cery dotkniętej trądzikiem różowatym, szczególnie polecamy:
Lekki krem do cery trądzikowej Light Cream For Acne-prone Skin od Nacomi Next Level
Krem do twarzy, idealny dla osób z trądzikiem różowatym i... ograniczonym budżetem. Kosmetyk posiada w swoim składzie niewiele składników, co przy dzisiaj omawianym schorzeniu jest jego ogromną zaletą. Można w nim znaleźć, między innymi niacynamid, propanediol, trehalozę, alantoinę i witaminę E, które przysłużą się każdej cerze. Poza nimi w kremie można znaleźć bisabolol, działający łagodząco i kojąco na skórę. Całość dopełnia kwas mlekowy, który jest znany ze swoich właściwości nawilżających i zmiękczających.
Kojący krem na noc do cery z trądzikiem różowatym i wrażliwej Rosacea Stop od Apis
Pielęgnacja cery nie kończy się porankiem. W nocy nasza skóra regeneruje się po "trudach dnia codziennego" i potrzebuje szczególnej troski. Krem na noc od Apis do skóry wrażliwej i z trądzikiem różowatym otuli naskórek ekstraktami, takimi jak wyciąg z nasion marakui, z kłosowca meksykańskiego, z korali officinalis i z arniki. Dodatek propanediolu, masła shea, kwasu hialuronowego, pantenolu, kwasów salicylowego i azelainowego, oleju z nasion słonecznika i witaminy E zadba o to, abyś zapomniała o suchości skóry.
Krem z kwasem azelainowym 7% od Lynia
Jak pożądanym składnikiem w pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym jest kwas azelainowy, to już wiemy. Tylko w których kosmetykach go znaleźć? Najczęściej można spotkać go w serach, ale i krem do twarzy się znajdzie. Na przykład ten od Lynia, oprócz wspomnianego wcześniej kwasu zawiera jeszcze propanediol, pantenol, witaminę E, olej ze słodkich migdałów, masło shea i wyciągi z grejpfruta i limonki.
Lekka emulsja normalizująca z 3% kompleksu komórek macierzystych z noni, 1% glicyryzyny, CBD i adenozyną Complementis od Basiclab
Dlaczego BasicLab nam to robi? Nie wiemy, ale tak dobre kosmetyki powinny być nielegalne. Jednak, dopóki wszystko jest zgodnie z prawem, skorzystajmy z tych dobrodziejstw. Ta lekka emulsja to zbawienie dla cery trądzikowej. Najważniejsze składniki są widoczne na wejściu (w tytuł - oczywiście). A reszta? Witamina E, trehaloza i ektoina, wszystko co dobre dla skóry z trądzikiem różowatym.
Regenerujący krem do twarzy z CICA X-Foliate od Bielenda Professional
Ten krem do twarzy polecany jest skórze wrażliwej i po zabiegach kosmetycznych. Jednak czym różni się podrażniona skóra po zabiegu od tej trądzikiem różowatym? Przecież podrażnienie to podrażnienie! Ulżyć cerze trzeba. I w tym ten krem jest niezawodny. Co w nim można znaleźć? Po pierwsze trehalozę, którą znamy i kochamy. Następnie olej z awokado i jedna z dzisiejszych gwiazd - niacynamid. A reszta? Reszta, czyli pantenol, witamina E, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, kwas hialuronowy i alantoina ukoją cerę i uwolnią od uczucia dyskomfortu.
Mamy nadzieję, że temat trądziku różowatego nie jest Ci już straszny, a objawy choroby poznasz z zamkniętymi oczami (czego nie polecamy, bo nic nie zobaczycie w taki sposób). Pamiętajcie aby zgłosić się do lekarza specjalisty, jeśli pojawia się na Waszej skórze widoczne zmiany, które Was niepokoją, w szczególności jeśli macie predyspozycje genetyczne do zapalnych chorób skóry. Chętnie poznamy wasze sposoby aby zminimalizować postęp choroby. Koniecznie dajcie nam znać w komentarzu.