Chociaż dbasz o świadomą pielęgnację skóry, zdarzyło Ci się zauważyć na niej drobne czarne lub jasne plamki? Takie niedoskonałości to zaskórniki, które bardzo często skupiają się w obrębie nosa, brody, ale i czoła. I chociaż walka z nimi bywa czasami trudna, zdecydowanie warto ją podjąć. Dzięki temu Twoja cera odwdzięczy Ci się zdrową kondycją i nienagannym wyglądem.
Z poniższego artykułu dowiesz się nie tylko, co to są zaskórniki i skąd się biorą, ale i poznasz kosmetyki, które pozwolą Ci się z nimi rozprawić. Opowiemy o tym, po jakie składniki aktywne najlepiej sięgać, a także czego unikać, aby nie zaostrzać stanów zapalnych w skórze. Sprawdź już teraz, jak zatroszczyć się o wszystko, czego potrzebuje aktualnie Twoja cera i stwórz swój indywidualny, anty-zaskórnikowy plan pielęgnacyjny. Zapraszamy!
Co to są zaskórniki?
Jeżeli kondycja Twojej skóry przez cały czas pozostaje na bardzo wysokim poziomie, to możesz zastanawiać się nad tym, czym tak w ogóle są zaskórniki? Otóż zamiennie nazywamy je wągrami. To niewielkie, przypominające kropeczki, które blokują ujścia mieszków włosowych.
W pierwszej fazie zaskórniki są niewielkimi zmianami skórnymi. Później te niedoskonałości cery dzielimy na:
zaskórniki otwarte (czarne) — pojawiają się na skutek utlenionego w porach skóry sebum.
zaskórniki zamknięte (białe) — są związane z nawarstwieniem się warstwy rogowej na zatkanym ujściu gruczołu łojowego. Najlepiej widać je po delikatnym naciągnięciu skóry.
Tego typu zmiany pojawiają się nie tylko na skórze tłustej, ale i normalnej, czy nawet suchej! To bardzo powszechne zjawisko. Co więcej, chociaż są najbardziej widoczne na twarzy, występują też na skórze pleców, a nawet dekoltu. I chociaż w pierwszej fazie nie są aż tak groźne, to warto pamiętać o tym, że mogą doprowadzić do powstawania krost, grudek, a nawet torbieli ropnych.
Skąd biorą się wągry i zaskórniki?
Musisz wiedzieć, że zarówno w przypadku zaskórników otwartych, jak i tych zamkniętych, aby we właściwy sposób się ich pozbyć, w pierwszej kolejności dobrze jest w ogóle ustalić ich przyczynę. Szczególnie że ich obecność może być spowodowana wieloma, różnymi czynnikami.
Do tych najpopularniejszych zaliczymy między innymi uwarunkowania genetyczne, ale i zaburzenia hormonalne, czy nawet niezdrową dietę, w tym nawet nadmierne spożywanie alkoholu. Zanieczyszczone pory i zaskórniki pojawiają się często w okresie dojrzewania.
Duży wpływ na ich obecność także w dorosłym wieku ma nieświadoma i niedostosowana do konkretnych potrzeb pielęgnacja twarzy. Jeżeli każdego dnia sięgasz po ciężkie kosmetyki, pełne niepotrzebnych substancji zapachowych i sztucznych barwników, to mogą one wzmagać powstawanie zaskórników.
Bez względu na to, jakiego typu skóry posiadaczką jesteś, to musisz wiedzieć, że zaskórniki są bardzo często efektem nieodpowiedniej pielęgnacji. Mowa tutaj przede wszystkim o samym oczyszczaniu skóry. Czy pamiętasz o tym, aby każdego dnia dobrze usunąć z twarzy wszelkie zanieczyszczenia i resztki makijażu?
Jak pozbyć się zaskórników?
Zwróciliśmy już uwagę na, to kiedy zwiększamy ryzyko pojawienia zaskórników i ogólnych problemów skórnych. Dostosowana do konkretnych potrzeb, odpowiednia pielęgnacja to jeden z kluczy do tego, żeby cieszyć się zdrową i gładką cerą, niemniej w pierwszej kolejności dobrze jest skontrolować swój stan zdrowia. Przyda się nie tylko badanie hormonów, ale i ogólne zwrócenie uwagi na swój styl życia. Zastanów się nad tym, czy Twoja dieta, aby na pewno jest zdrowa? Czy dbasz o odpowiednią podaż witamin i składników mineralnych, które jak wiadomo, mają bezpośredni wpływ na kondycję naszej skóry? Jak często sięgasz po przetworzone jedzenie?
Aby być maksymalnie zadowoloną ze stanu swojej skóry, warto podejść do jej pielęgnacji bardzo holistycznie i skupić się na różnych aspektach życia. Nawet najlepszy peeling kawitacyjny, czy drogie maseczki ukierunkowane na łagodzenie stanów zapalnych nie przyniosą aż tak dobrych efektów, jakby mogły, jeżeli nie zadbasz o podstawy. Zatroszcz się o to, aby skutecznie zapobiegać powstawaniu zaskórników i cieszyć się zdrową, pełną blasku cerą.
Plan codziennej pielęgnacji skóry z zaskórnikami
Biorąc pod uwagę to, jak powszechną niedoskonałością skóry są właśnie zaskórniki, możesz skorzystać z gotowych i uniwersalnych wskazówek pielęgnacyjnych, dzięki którym poprawisz stan swojej cery. Pamiętaj jednak, że na pozytywne efekty będziesz musieć trochę zaczekać — nie spodziewaj się ich od razu po pierwszym myciu twarzy. Jest duże prawdopodobieństwo, że natychmiastowo odczujesz większy komfort, niemniej sama poprawa kondycji skóry wymaga czasu.
Dokładne oczyszczanie twarzy
Przy każdym rodzaju cery jedną z najważniejszych kwestii, o jaką należy zadbać, jest oczywiście regularne i prawidłowe oczyszczanie. To podstawa, dzięki której można pozbyć się ze skóry zanieczyszczeń i resztek kosmetyków. Kiedy pory zostają zablokowane poprzez różnego rodzaju zanieczyszczenia, stan skóry znacznie się pogarsza. Właściwe oczyszczanie pozwala także na przedostawanie się korzystnych substancji aktywnych w głąb skóry, a co za tym idzie — bezpośrednio wpływa na jej kondycję.
Aby mieć pewność, że Twoja skóra po myciu jest naprawdę czysta, postaw na jej tzw. dwuetapowe oczyszczanie.
W pierwszym kroku wykonaj demakijaż, który pomoże Ci zmyć nie tylko kolorowe kosmetyki, ale i większość zanieczyszczeń, które zgromadzą się na Twojej skórze w ciągu dnia. Możesz sięgnąć, chociażby po antybakteryjny płyn micelarny od Biodermy, który powstał specjalnie z myślą o skórze tłustej, mieszanej i skłonnej do trądziku i podrażnień. Ten płyn bardzo skutecznie, a przy tym delikatnie oczyszcza skórę i radzi sobie nawet z wodoodpornym makijażem. Co więcej, działa przeciwbakteryjnie i reguluje proces wydzielania sebum, dzięki czemu cera pozostaje delikatnie matowa w dotyku. Po użyciu naskórek jest złagodzony i ukojony. Bioderma proponuje płyn, który nie zawiera ani mydła, ani alkoholu, a do tego posiada fizjologiczne pH, dzięki czemu nie tylko nie podrażnia skóry, ale i nie narusza jej naturalnego płaszcza hydrolipidowego.
Po użyciu płynu micelarnego sięgnij jeszcze po odpowiednio dopasowany żel o działaniu oczyszczającym, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że Twoja skóra jest naprawdę czysta. Twojej uwadze polecamy między innymi aloesowy żel oczyszczający i zwężający pory z serii Skin Naturals od Garnier. Ten produkt sprawdzi się świetnie do pielęgnacji każdego typu skóry, również tej wrażliwej. Za jego świetne działanie odpowiada aż 96% składników pochodzenia naturalnego, w tym wspomniany aloes i kwas hialuronowy. Ten żel świetnie radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, a także redukuje nadmiar sebum. Po użyciu skóra staje się dobrze oczyszczona, a pory są zwężone.
W tym miejscu warto wspomnieć, że bardzo popularnym zabiegiem wśród osób borykających się z zaskórnikami jest tzw. oczyszczanie wodorowe, które pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, a także usuwa komórki martwego naskórka. Takie oczyszczanie wpływa tym samym na zmniejszenie produkcji sebum i zapobiega zatykaniu gruczołów łojowych.
Regularne złuszczanie martwych komórek naskórka
Spotkałaś się ze stwierdzeniem, że w przypadku skóry, na której są widoczne zaskórniki zamknięte lub otwarte, lepiej ograniczyć stosowanie peelingów? Owszem, te mechaniczne mogłyby doprowadzić do pogorszenia kondycji Twojego naskórka, poprzez rozniesienie zmian po jeszcze większej powierzchni skóry. Doskonałą alternatywą są jednak peelingi kwasowe i enzymatyczne, dzięki którym pozbędziesz się martwych komórek naskórka i nadmiaru sebum, dogłębnie oczyścisz pory i uregulujesz pracę gruczołów łojowych. W efekcie nie tylko zminimalizujesz zaskórniki, ale i zapobiegniesz ich powstawaniu w przyszłości.
Na jaki peeling najlepiej się zdecydować? Twojej uwadze polecamy wariant kwasowy zmniejszający niedoskonałości od marki Basiclab z serii Acidumis. To wyjątkowy produkt, który stanowi bardzo dobry wybór dla cery tłustej, mieszanej, a nawet wrażliwej z niedoskonałościami i o nierównym kolorycie. W jego składzie znajdziesz 6% kwas szikimowy, a także kwas migdałowy, kwas laktobionowy, argininę, glutation i resweratrol. Ten peeling delikatnie złuszcza martwy naskórek, redukuje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Dodatkowo skutecznie reguluje proces wydzielania sebum, wygładza cerę i ją regeneruje.
Świetnie sprawdzi się także enzymatyczny peeling do twarzy od Bielenda Professional, który zawiera w swoim składzie keratolinę, aloes, d-pantenol, a także alantoinę. To produkt, który bardzo łagodnie usuwa martwe komórki skóry, a przy tym dogłębnie oczyszcza pory z zanieczyszczeń i toksyn. Po użyciu cera staje się gładka, nawilżona, zregenerowana i jest bardzo przyjemna w dotyku.
Sera, które wpływają pozytywnie na kondycję skóry twarzy
Znalazłaś swoje ulubione produkty oczyszczające? Wybrałaś peeling, który doskonale złuszcza martwe komórki skóry i skutecznie przeciwdziała różnym rodzajom zaskórników? Fantastycznie! W takim razie teraz możesz jeszcze dopasować do swojej pielęgnacji skóry serum albo sera. Jeżeli nigdy nie sięgałaś po podobne produkty, to z całą pewnością będziesz zastanawiać się nad tym, dlaczego warto na nie postawić. Składniki aktywne zawarte w takich produktach mogą docierać w głąb skóry, dzięki czemu wpłyną pozytywnie zarówno na jej kondycję, jak i sam wygląd.
Możesz zdecydować się między innymi na serum do twarzy przeciw niedoskonałościom z kwasem salicylowym i niacynamidem od Mixa. Jego delikatna, hipoalergiczna formuła stanowi bardzo dobry wybór nawet dla najbardziej wrażliwej cery. Regularnie stosowanie tego serum pozwoli Ci widocznie zredukować niedoskonałości, a także ograniczyć proces powstawania sebum. Ukoisz i zmniejszysz stany zapalne, a także odbudujesz i zregenerujesz swoją skórę. Kosmetyk wykazuje działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne, a do tego redukuje przebarwienia.
O świetną kondycję swojej skóry zadbasz także ze złuszczającym serum od marki Lullalove, które ma w swoim składzie kwas azelainowy. Ten produkt powstał specjalnie z myślą o potrzebach skóry z problemami skórnymi. Lekka formuła łatwo się rozprowadza i bardzo delikatnie złuszcza martwy naskórek. To serum Lullalove świetnie oczyszcza, odblokowuje i zwęża rozszerzone pory i pozwala pozbyć się zaskórników. Regularna aplikacja sprawi, że dodatkowo rozjaśni Twoją skórę i zmniejszy znajdujące się na niej przebarwienia.
Do cery tłustej, trądzikowej i problematycznej dobrym wyborem będzie także kojące serum od marki SKIN1004, które cechuje się lekką i płynną formułą. Po użyciu skóra staje się natychmiastowo odświeżona. Co więcej, to serum bardzo dobrze wycisza podrażnienia i stany zapalne, koi cerę i łagodzi podrażnienia. Przy regularnym stosowaniu, wspomaga także proces gojenia i samej regeneracji naskórka. Działa przeciwtrądzikowo, bakteriobójczo i przeciwzapalnie. A wszystko to za sprawą ekstraktu z wąkrotki azjatyckiej, hydrolatu i olejku z liści drzewa herbacianego, a także za sprawą specjalnego kompleksu sosnowego.
Maseczki z glinek — idealne do każdego rodzaju skóry
Do swojej pielęgnacji zdecydowanie warto włączyć również glinki, które wprost doskonale radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń ze skóry. Pomagają w walce z zaskórnikami, wygładzają cerę i dodają jej blasku. Pamiętaj jednak, aby po aplikacji glinki, nie doprowadzać do jej zaschnięcia, ponieważ może to wzmagać przesuszenie skóry.
Wspaniale sprawdzi się glinka zielona, niebieska, a nawet czarna. Stawiaj na te, które wykazują właściwości oczyszczające i przeciwzapalne.
W Twoim wirtualnym koszyku może zagościć, chociażby odświeżająca maska glinkowa zwężająca pory z czerwonej fasoli od marki Beauty of Joseon. Ta maseczka już po jednej aplikacji odświeża i pochłania zanieczyszczenia, a także rozprawia się z nadmiarem sebum. Do tego delikatnie złuszcza, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Regeneruje, nawilża i ujędrnia, a jej regularne stosowanie sprawia także, że przyjemnie matuje skórę i zwęża rozszerzone pory. W opakowaniu znajdziesz specjalną, plastikową łopatkę, która zagwarantuje Ci higieniczną aplikację.
Nie jesteś fanką profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i stawiasz na domowe sposoby pielęgnacji? W takim razie możesz przygotować maseczkę z sody oczyszczonej, która wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Wystarczy, że wymieszasz sodę z ciepłą wodą i tak stworzoną pastę zaaplikujesz na kilka minut, a później zmyjesz.
Jakich błędów nie popełniać w pielęgnacji cery z nadmiernie zatkanymi porami?
Bez względu na to, czy masz zaskórniki otwarte, czy zamknięte — zadbaj o to, aby nie popełniać najpopularniejszych błędów w pielęgnacji swojej cery.
- Nigdy nie wyciskaj zmian! Poczekaj, aż same się zagoją.
- Zadbaj o regularne i delikatne oczyszczanie skóry.
- Unikaj ciężkich, tłustych produktów.
- Nie rezygnuj z kremów nawilżających — postaw na te lekkie, które świetnie sprawdzają się nawet pod makijażem.
- Nie zapominaj o codziennej ochronie przeciwsłonecznej.
- Pamiętaj o regularnym czyszczeniu okularów.
- Jeśli nie musisz tego robić, to nie dotykaj skóry dłońmi.
I przede wszystkim pamiętaj, że nawet te najlepsze, ale nieodpowiednie kosmetyki dla Twojej cery, mogą przynieść zupełnie inne efekty, niż oczekujesz.
Zadbaj o swoją skórę i ciesz się jej świetną kondycją
Teraz już wiesz, jak zadbać o swoją cerę i po jakie produkty sięgnąć, aby nie tylko pożegnać zaskórniki zamknięte i otwarte, ale i skutecznie przeciwdziałać powstawaniu niedoskonałości w przyszłości. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby Twoja cera odzyskała dawny blask, stała się czysta, wygładzona i była maksymalnie przyjemna w dotyku.