Każda z nas pamięta czasy pierwszych makijaży, prób i błędów kosmetycznych. Niezależnie od tego ile lat temu to było, wybór produktów był mniej lub bardziej ograniczony. W dzisiejszych czasach, gdy świadomość o istocie codziennej pielęgnacji cery, bez względu na wiek jest co raz większa, możemy wytypować produkty dedykowane młodej cerze. Postanowiliśmy stworzyć listę niezbędników, które teraz mogą okazać się przydatne rozpoczynającym przygodę z make-up'em nastolatkom.
Problemy skóry w okresie dojrzewania
Zdecydowanie nie jesteśmy fankami mocnego malowania twarzy i oczu w nastoletnim wieku. Jeżeli macie problem z delikatnymi przebarwieniami lub chcecie zwyczajnie wyrównać koloryt skóry, nie katujcie jej mocnym i ciężkim podkładem oraz masą innych kosmetyków. Wystarczy aplikacja czegoś lekkiego, utrwalenie pudrem i wszystko będzie prezentowało się schludnie i dziewczęco. W przypadku gdy borykacie się z trądzikiem i większymi problemami skórnymi, musicie przede wszystkim skonsultować to z lekarzem. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, pomoże Wam też dobrać odpowiednie produkty do makijażu. Nie róbcie nic na własną rękę i nie maltretujcie cery, jeśli problem jest duży. Na naszej liście pojawią się sprawdzone kosmetyki marek, które od lat królują na drogeryjnych półkach. Przeznaczone są dla młodszych dziewcząt, jednak również Panie powyżej nastu lat mogą po nie sięgać. Nie widzimy ku temu żadnych przeciwwskazań.
Makijaż twarzy dla nastolatków
Jeśli chodzi o makijaż twarzy nie możemy nie wspomnieć o kremie BB od Under Twenty, którego zadaniem jest wyrównanie kolorytu oraz delikatne zmatowienie skóry. Stworzony został z myślą o młodych osobach, a również jego cena idealnie dopasowana jest do szkolnego budżetu. Nawet przy niezbyt wygórowanym kieszonkowym, śmiało możecie sobie na niego pozwolić. My zdecydowanie jesteśmy też fankami kremów BB koloryzujących i nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy właśnie o takim rozwiązaniu nie wspomnieli. Doskonale sprawdzi się przy nieco błyszczącej skórze z tendencją do niedoskonałości. Całość utrwalona pudrem przetrwa godziny spędzone w szkole, a nawet poza nią.
Kiedy to dla Was za mało, możecie bardzo delikatnie musnąć skórę różem. Według nas, nie ma lepszego wyboru dla nastolatków niż koloryzujące balsamy do ust i policzków Juicy Melon i Juicy Berry od Essence. Ten kosmetyk to wielofunkcyjny majstersztyk, dzięki któremu zaoszczędzicie miejsce w kosmetyczce, ale również pieniądze, gdyż kosztuje grosze. Świetnie sprawdzi się jako róż do policzków, ale również koloryzujący balsam do ust. Dzięki użyciu tego samego produktu na różne części twarzy będzie ona wyglądała naturalnie, a makijaż spójnie.
Pozostało wytuszować rzęsy i zdobywać świat. Jednak na jaki tusz do rzęs postawić? Sugerujemy ten pogrubiająco-wydłużający Oh Pretty! z serii Variete od Eveline. Dzięki silikonowej szczoteczce w kształcie stożka dotrze do każdej rzęsy i dokładnie pokryje je tuszem. W taki sposób możesz stworzyć delikatny look, który idealnie nada się na co dzień.
Kosmetyki dla nastolatków - pielęgnacja twarzy z problemami skórnymi
Kwestia pielęgnacji cery jest niezwykle ważna, nie tylko w przypadku skóry dojrzałej. Młoda skóra szczególnie potrzebuje odpowiedniego podejścia do jej pielęgnacji. Szczególnie ważne jest nawilżanie delikatnymi formułami, które dostarczy cerze najpotrzebniejszych składników, nie zapychając jej zapobiegając powstawaniu wyprysków i przy zastosowaniu jak najmniejszej ilości kosmetyków. Dodatkową zaletą kosmetyków przeznaczonych do młodej cery będzie działanie antybakteryjne i przeciwzapalne oraz zapobiegające nadmiernej produkcji łoju.
Uwaga! W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że rutyna pielęgnacyjna skóry z niedoskonałościami i zaskórnikami jest bardzo indywidualną sprawą. W tym wpisie zasugerujemy wszystkie kroki wraz z kosmetykami, które rekomendujemy tego typu skórze, jednak najważniejsze abyście słuchały swojej skóry i jej potrzeb. Warto mieć wszystkie te kosmetyki pod ręką, jednak nie zawsze będzie Wam służyć stosowanie ich wszystkich na raz.
Przykładowa budowa rutyny pielęgnacyjnej:
- tonik -> serum -> krem z filtrem SPF
- tonik -> krem do twarzy
- tonik -> serum -> krem do twarzy
- tonik ->krem do twarzy -> krem z filtrem SPF
- tonik -> serum punktowe -> krem z filtrem SPF
- tonik -> krem do twarzy -> plasterki na wypryski
Oczyszczanie, nie tylko mycie twarzy
Wybierając odpowiednie kosmetyki do oczyszczania młodej skóry należy rozważyć jej zapotrzebowanie. Miejmy na uwadze, że tego typu cera wytwarza więcej sebum niż cera po okresie dojrzewania. Dodatkowo jest narażona na większą kontaktu, chociażby z dłońmi. Jednakże, w zdecydowanej większości przypadków, nie ma na niej ciężkich kosmetyków, takich jak mocno kryjący podkład. Więc jaki jest cel mycia twarzy u nastolatków? Przede wszystkim usunięcie nadmiaru sebum i codziennych zanieczyszczeń oraz jej normalizacja. Od samego początku warto wytłumaczyć młodym dorosłym dlaczego dwuetapowe oczyszczanie twarzy jest istotne i pokazać produkty, które będą im służyć. W tym celu świetnie sprawdzi się kultowy płyn micelarny do skóry wrażliwej od Garnier. Mimo swojej nazwy, skutecznie oczyści cerę z największych zanieczyszczeń i makijażu, jednocześnie jej nie podrażniając.
Po płynie micelarnym, kolejnym krokiem jest usunięcie pozostałości makijażu, nadmiaru sebum, zaskórników i innych zanieczyszczeń. Tutaj możemy postawić na żel do mycia twarzy, piankę lub mus zwierający zarówno składniki nawilżające, jak i wspomagające usuwanie niedoskonałości i walkę z nadmiernym przetłuszczaniem. Nasz wybór padł na normalizujący żel oczyszczający Micellis od Basiclab. Zawiera on czysty skład, który nie podrażni nastoletniej skóry, ale wspomoże jej oczyszczanie.
Oprócz codziennego oczyszczania, warto wspomóc skórę peelingiem. Pozwoli on dogłębnie odczyścić skórę z zanieczyszczeń i złuszczyć martwy naskórek. Jest to szczególnie istotne, gdyż pomoże we wchłanianiu kosmetyków do pielęgnacji. Aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić sugerujemy używanie go od jednego do dwóch razy w tygodniu. Warto również postawić na peeling enzymatyczny, który nie jest tak agresywny jak peeling kwasowy i nie spowoduje mikrouszkodzeń skóry, w porównaniu do peelingu mechanicznego. Naszą uwagę przykuł enzymatyczny peeling do twarzy Ulga od Ziaja.
Pielęgnacja cery - cera mieszana i cera trądzikowa
Pierwszym krokiem w pielęgnacji twarzy jest tonik. Przywraca on naturalne pH skóry po oczyszczaniu i przygotowuje ją do kolejnych kroków. Nie możemy przejść obojętnie obok nawilżająco-kojącego toniku w mgiełce od Bielenda. Zwrócił on naszą uwagę nie tylko uroczym designem, ale również czystym i prostym składem. Zawiera niezbędne minimum, idealne dla młodej cery. Dodatkowo opakowanie zostało wyposażone w atomizer, dzięki któremu minimalizujemy dotykanie i tarcie cery. Bezsprzeczną zaletą jest również cena tego kosmetyku w stosunku do jego pojemności. I na koniec najlepsze - zapach, któremu nie sposób się oprzeć.
Czas na produkt, który pokochają fanki różu i słodkości. Serum do twarzy Marshmallow od Nacomi to bezwzględny poskramiacz niedoskonałości, zaskórników, podrażnień i przebarwień. Działa skutecznie lecz łagodnie. Posiada składniki aktywne o działaniu nawilżającym, takie jak kwas hialuronowy i olej ze słodkich migdałów oraz złuszczającym, między innymi kwas salicylowy.
Kosmetyki od Nacomi niezmiennie nas zachwycają, więc nie mogliśmy pominąć tego kremu, tym razem z linii Next Level. Jego lekka formuła idealnie sprosta potrzebom skóry w okresie dojrzewania jednocześnie regulując wydzielanie sebum i walcząc ze zmianami trądzikowymi oraz stanami zapalnymi zapewniając jej odpowiednie nawilżenie. Pisaliśmy już o nim we wpisie o trądziku różowatym co jest najlepszym dowodem na to, że sprawdzi się w pielęgnacji w każdym wieku.
Niezbędnym kosmetykiem w każdej rutynie pielęgnacyjnej, bez względu na porę roku jest krem z filtrem SPF. Ochrona przeciwsłoneczna, szczególnie w przypadku cery trądzikowej jest bardzo ważna, z powodu zwiększonego ryzyka do powstawania przebarwień i podrażnień. Jest to również istotne ze względu na stosowanie kwasów AHA czy BHA w pielęgnacji skóry, które posiadają właściwości foto-uwrażliwiające cerę na promieniowanie UVA i UVB. Wiąże się to ze zwiększoną wrażliwością na słońce i możliwością wystąpienia poparzeń słonecznych. Skoro kwestie negatywnego wpływu promieni słonecznych mamy za sobą, przejdźmy do "polecajki". Jest nią hialuronowy krem do twarzy z SPF50 i PA++++ od Holify. Oprócz ochrony, dostarczy on skórze dodatkowego nawilżenia i ukojenia.
Preparaty na niedoskonałości
Czymże byłaby młodość, gdyby nie walka z systemem, rodzicami i... wypryskami? Mimo, że na system i rodziców kosmetyku nie znajdziemy, to na niedoskonałości już tak. Nawet możemy powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, gdyż przygotowaliśmy aż dwie propozycje. Pierwszą z nich są plasterki punktowe od COSRX. Koreańska pielęgnacji skóry zachwyca, a te plasterki o mistrzostwo świata. Są niewidoczne, przez co można je stosować nawet w dzień. Świetnie sprawdzą się również na noc, kiedy cera się regeneruje. Jeśli natomiast preferujesz coś, czego nie trzeba przyklejać na skórę, to koniecznie postaw na punktowe serum siarkowe od Barwa. Dzięki zawartości szeregów kwasów, świetnie zmniejsza i eliminuje wypryski w mgnieniu oka.
Pamiętacie jak wyglądały Wasze makijaże w wieku dojrzewania? Jesteśmy ciekawi jakie macie wspomnienia. Dajcie znać w komentarzach. Chętnie również poznamy waszych ulubieńców, z którymi Wasza skóra staje się nawilżona i ukojona.