bieżniki w tkaninie

  • 2021-07-15, o 09:07
  • 8
  • 495
  • 8
  • 8

bieżniki w tkaninie

Która z koleżanek zna się na szyciu, szydełkowaniu i podobnych rzeczach?

Próbuję ustalić, czym dokładnie jest bieżnik. A raczej, to czym konkretnie różni się od serwetki albo obrusu. Słownikowa definicja: podłużna serwetka na stół. No dobra, tylko dlaczego nazywać ją bieżnikiem?!? Ciekawe, skąd się wzięła taka nazwa. I z jakiego powodu później (tak zakładam) w identyczny sposób nazwano rowki w oponach]:)

Re: bieżniki w tkaninie

Zdarzyło mi się trochę szyć oraz bawiłam się krótko szydełkiem.  Ale wydaje mi się, że na twoje pytanie można odpowiedzieć bez tej wiedzy. 

 

Bieżniki pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Mają formą długiego prostokąta, który nie zakrywa całego stołu, za to zwisa mocno z krótszych boków stołu. Można go założyć na stół samodzielnie bądź na obrus w celu przełamania np. bieli. 

A nazwa to mi zawsze kojarzyła się z bieżnią do biegania, i w sumie bardzo podobny kształt (podłużny) mają obie rzeczy.  

Re: bieżniki w tkaninie

Dokładnie, bieżnik zwisa z obu boków i pełni funkcję dekoracyjną.

Sprawdź w sklepie ladymakeup.pl:

Re: bieżniki w tkaninie

Zaraz, czyli jak serweta/obrus nie będzie zwisać po bokach, to przestanie być bieżnikiem?!?

Na przykład te ze strony usunięto reklamę mają 40 na 140 cm. Czyli jeżeli stół będzie dokładnie taki sam albo 50x150 cm, to jak nazwiemy te narzuty????

Re: bieżniki w tkaninie

Dokładnie, tak jak piszą dziewczyny wyżej :)

Re: bieżniki w tkaninie

Dokładnie, bieżnik zwisa z obu boków i pełni funkcję dekoracyjną.
2021-07-15 23:29:46 autor koniczyna684

Nawet nie wiedziałam :(

Re: bieżniki w tkaninie

Hmmm to ma zwisać i wtedy jest bieżnikiem? A jak kończy się idealnie równo ze stołem, ale nie pokrywa go w całości?

Re: bieżniki w tkaninie

Hehe na to wygląda, że ma zwisać. Ale zapewne kiedyś to nie było bieżnikiem tylko moda się zmieniła :P

__________

Sprawdź gdzie jest burza usunięto reklamę

Re: bieżniki w tkaninie

Nie znam się na tym.

Wyróżnione
Szczególnie polecamy
Fora: