Piękna, słoneczna pogoda jest niezwykle kusząca. To właśnie latem najchętniej oddajemy się beztroskiemu wypoczynkowi nad wodą, ale i bardzo często stawiamy na piesze wycieczki w góry.
I chociaż wysokie temperatury sprawiają, że dosłownie — chce nam się bardziej żyć, warto pamiętać o tym, że nieodpowiednia ekspozycja skóry na słońce może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Na górze listy umieścimy oczywiście oparzenia słoneczne, na których skupimy się w poniższym artykule.
Sprawdź, w jaki sposób pomóc sobie w momencie, kiedy dojdzie do uszkodzenia skóry i pojawi się na niej zaczerwienienie. Poznaj skuteczne produkty, a także metody, które złagodzą podrażnioną skórę i przyniosą jej ulgę.
W poniższym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie także wskazówki, dzięki którym będziesz wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie się opalać, tak, aby działanie promieni słonecznych na skórę nie było negatywne.
Czym są oparzenia słoneczne?
Trudno zaprzeczyć temu, że oparzenia słoneczne to jeden z najczęstszych skutków, a tym samym konsekwencji zbyt długiego przebywania na słońcu. Za takie niekorzystne działanie odpowiada promieniowanie ultrafioletowe UVB, które bywa nazywane również tzw. promieniowaniem rumieniotwórczym.
Oparzenia to nic innego jak uszkodzenie skóry, które objawia się rumieniem, a także zaczerwienieniem — to efekt rozszerzania naczyń krwionośnych w skórze.
Po kilku godzinach od nieodpowiedniej ekspozycji słonecznej ciało staje się bardziej wrażliwe na dotyk, a do tego może być bardzo gorące. Wraz z dalszym upływem czasu, możemy mieć do czynienia nie tylko z samym dyskomfortem, ale i pieczeniem, bólem oraz swędzeniem.
Zbyt długie przebywanie na słońcu bardzo często doprowadza do ogólnego osłabienia organizmu, a nawet bóli głowy. Właśnie dlatego, tak ważne jest, aby nie narażać skóry na długotrwały kontakt ze słońcem i opalać się w sposób bezpieczny oraz świadomy. A tutaj niezwykle istotna będzie przede wszystkim właściwa ochrona przeciwsłoneczna, na której zaraz się skupimy.
Różne stopnie poparzenia słonecznego
Wiesz już, że pierwsze objawy oparzenia słonecznego są widoczne na skórze i odczuwalne po około kilku godzinach od zakończenia opalania.
W tym miejscu warto bezwzględnie dodać to, że siła objawów jest w głównej mierze zależna od tego, z jakim stopniem oparzeń mamy do czynienia. Wyróżniamy:
- Oparzenia I stopnia — objawia się zauważalnym na skórze zaczerwienieniem. Takie oparzenie obejmuje wierzchnią warstwę skóry, regeneracja naskórka zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Skóra staje się delikatnie gorąca, niemniej łatwo można złagodzić objawy i przynieść sobie ulgę. Poszczególne fazy zaczerwienienia aż do uzyskania brązowego odcienia skóry, przebiegają tutaj zazwyczaj bardzo łagodnie. W cięższym przebiegu mogą pojawić się również nieprzyjemne objawy ze strony samego organizmu, takie jak osłabienie, czy ból głowy.
- Oparzenia II stopnia — ten typ oparzeń obejmuje już nie tylko naskórek, ale i skórę właściwą. Na ciele pojawią się bąble, które są wypełnione płynem surowiczym — mogą utrzymywać się nawet do 3 tygodni oraz doprowadzić do częściowej martwicy naskórka. Pamiętaj, aby nie przekłuwać pęcherzy. Bardzo często dochodzi do nich jeszcze obrzęk i ogólne osłabienie organizmu. Proces gojenia staje się dłuższy i bardziej wymagający, dlatego najlepiej skontaktować się z lekarzem.
- Oparzenia III stopnia — to oparzenia skóry, właściwej, naskórka, a także tkanki podskórnej oraz nerwów. W momencie, kiedy dojdzie do uszkodzenia receptorów czuciowych, konsekwencją może stać się brak czucia, a także zaburzenia układu krążenia. Leczenie oparzeń słonecznych III stopnia wymaga pilnej konsultacji z lekarzem i specjalistycznej opieki, proces gojenia może trwać nawet kilka miesięcy.
- Oparzenia IV stopnia — to najpoważniejszy rodzaj oparzeń, który charakteryzuje się całkowitą martwicą tkanek i zwęgleniem. Uszkodzeniu ulegają nerwy czuciowe, niezbędne jest leczenie chirurgiczne i przeszczep skóry. Warto jednak pamiętać o tym, że oparzenia słoneczne nawet w najcięższych przypadkach nie przekraczają III stopnia, te wyższe oparzenia termiczne są spowodowane np. kontaktem z ogniem lub gorącym metalem.
W jaki sposób złagodzić oparzenia słoneczne?
Jeżeli po ekspozycji na słońce, zauważasz u siebie zaczerwienienie skóry, a także ból i wrażliwość na dotyk, koniecznie sięgnij po produkty, które pozwolą Ci przyspieszyć gojenie. Wybierz te, które wspomogą leczenie oparzeń i przywrócą skórze komfort.
Czym smarować oparzenia? Najlepiej lekkimi, szybko wchłaniającymi się preparatami, które wyróżniają się składnikami kojącymi oraz łagodzącymi. Postaw na produkty, które uśmierzają ból, zmniejszają uczucie pieczenia i wykazują działanie przeciwzapalne.
Wspaniale sprawdzi się alantoina, d-pantenol, aloes, masło shea, aminokwasy, kwas mlekowy, witamina A, E, F. Dobrą opcją będą również kosmetyki z tlenkiem cynku i różnego rodzaju wyciągami roślinnymi. Jeżeli zaś chodzi o samą formułę wybranego przez Ciebie kosmetyku, to możesz zdecydować się na kremy i balsamy, maści, a także żele, pianki, czy delikatne mgiełki.
Pierwszym produktem, który polecamy Twojej uwadze, jest łagodząco-chłodzący żel po opalaniu od marki Dax Sun, dzięki któremu skutecznie złagodzisz oparzenia słoneczne i ukoisz swoją skórę. Żelowa formuła tego produktu została oparta na bazie d-pantenolu, kwasu hialuronowego, a także na kompleksie Aqua Touch, dzięki czemu po aplikacji na skórze pojawia się przyjemne i długotrwałe uczucie chłodu.
Co więcej, ten żel przyspiesza proces regeneracji naskórka i bardzo silnie nawilża. Może być z powodzeniem stosowany, aby przyspieszyć proces gojenia po uszkodzonej na skutek opalania na słońcu lub solarium skórze.
A jeżeli wolisz kosmetyki w formie balsamu, to na pewno polubisz propozycję od marki Garnier z serii Ambre Solaire. Nawilżający balsam po opalaniu After Sun Soothing Hydrating Lotion, bo to właśnie o nim mowa, wykazuje właściwości przeciwzapalne i wręcz błyskawicznie koi oraz łagodzi skórę, pozostawiając na niej przyjemnie chłodzący efekt.
Jego kremowa formuła szybko się wchłania i nie jest nieprzyjemnie tłusta ani klejąca. Tutaj za fantastyczne działanie odpowiada między innymi naturalny wyciąg z aloesu, który przynosi ulgę nawet najbardziej wrażliwej skórze.
Fankom i fanom maksymalnie lekkich formuł polecamy z kolei balsam chłodząco-nawilżający w sprayu Sunny Cooling After Sun Emulsion od marki Nacomi. Ten kosmetyk silnie nawilża skórę po opalaniu oraz przyjemnie koi piekące miejsca. Jego chłodząca formuła przynosi ulgę i pozwala szybciej się zregenerować. W składzie znajdziesz naturalny olej makadamia, olej awokado, masło kakaowe, ekstrakty z owsa, rumianku i aloesu, a także mentol i d-pantenol.
Na oparzenia słoneczne (i nie tylko) świetnie sprawdzi się również bestsellerowy, wielofunkcyjny żel aloesowy od marki Holika Holika. To jeden z tych produktów, które po prostu — warto mieć w swoim domu. Ten żel występuje w dwóch pojemnościach i jest zamknięty w wygodną butelkę w kształcie aloesu. Za jego wszechstronne działanie odpowiada oczywiście sok z liści aloesu, którego w składzie jest aż 99%. Z tego względu ten kosmetyk silnie nawilża, łagodzi i regeneruje. Po aplikacji działa niezwykle kojąco i chłodząco, a do tego jeszcze odświeża naskórek. Jego hipoalergiczną formułę polubią nawet osoby z maksymalnie wrażliwą i wymagającą skórą. To produkt pozbawiony parabenów, olejów mineralnych, sztucznych barwników, a także składników pochodzenia zwierzęcego.
Oczywiście to tylko kilka z wielu produktów, które mogą przynieść Ci ulgę i skutecznie złagodzić oparzenia słoneczne. Koniecznie poznaj wszystkie, które przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojej rodziny.
Chłodzące, kojące i nawilżające skórę preparaty na oparzenia
Bardzo ciekawe produkty przeciwsłoneczne ma w swoim portfolio także marka Lirene. I tak w Twoim wirtualnym koszyku, może zagościć, chociażby ich bardzo popularny balsam ratunek na podrażnienia S.O.S. Z pomocą tego kosmetyku szybciej złagodzisz przykre skutki zbyt intensywnego promieniowania UV na Twoją skórę.
Nietłusta konsystencja przyniesie ukojenie, intensywnie nawilży i skutecznie odżywi silnie przesuszoną skórę. Tutaj w składzie znajdziesz d-pantenol w 5% stężeniu, olej winogronowy, witaminę E, a także alantoinę.
Z kolei Kolastyna ma w swoim portfolio produkty, które możesz z powodzeniem stosować na samej skórze twarzy. Jeżeli zdarzyło Ci się narazić na oparzenia słoneczne właśnie twarz, to natychmiastową ulgę przyniesie Ci ich maska do w płachcie, która łączy w sobie dobroczynną moc kwasu hialuronowego i aloesu.
Maseczka natychmiastowo nawilża, odżywia i odświeża, dzięki czemu skóra jest ukojona i pełna blasku. Jesteśmy przekonani, że polubisz wyjątkowe właściwości kojące i rewitalizujące tej płachty, która może być stosowana do każdego rodzaju cery.
Skuteczna regeneracja skóry w domowym zaciszu
Warto wspomnieć również o domowych sposobach, które skutecznie przyspieszają gojenie i są ulgą dla mocno podrażnionej skóry. Do tych najpopularniejszych zaliczymy:
- schłodzenie skóry pod bieżącą, chłodną wodą,
- chłodne okłady, np. z ręczników nasączonych zimną wodą,
- stosowanie produktów mlecznych (kefir, jogurt naturalny, maślanka), które wykazują jednocześnie działanie chłodzące i nawilżające,
- użycie soku z liści aloesu, który działa przeciwzapalnie i regenerująco.
Aby przynieść ulgę poparzonej skórze i skutecznie złagodzić ból, najlepiej połączyć domowe metody ze stosowaniem kremów i preparatów przeciwsłonecznych. Jeżeli już dojdzie do oparzenia, to najlepiej aż do momentu zagojenia unikać przebywania na słońcu. W momencie, kiedy jest to niemożliwe, to dobrze postawić na odzież ochronną, która zabezpieczy skórę przed jeszcze większym podrażnieniem.
Jak chronić skórę, aby skutecznie uniknąć poparzenia słonecznego?
Stosowanie produktów, które mają łagodzić oparzenia słoneczne to jedno, niemniej przede wszystkim warto wiedzieć, w jaki sposób im zapobiegać? Czy jest to równoznaczne z koniecznością całkowitego unikania przebywania na słońcu? Ależ oczywiście, że nie! Na pewno jednak warto, chociaż częściowo unikać tego najsilniejszego słońca, które jest na niebie między godziną 10:00 a 16:00.
Bardzo ważne jest również to, aby nosić nakrycia głowy. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z naturalnych i maksymalnie przewiewnych materiałów. Warto zadbać także o same oczy — tutaj najlepiej sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. Noszona odzież powinna być lekka, tak, aby skóra mogła swobodnie oddychać.
Niezwykle kluczowe jest również stosowanie kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Najlepiej reaplikować je co 2 godziny, a także po każdym wyjściu z wody.
Świetnym kosmetykiem, który sprawdzi się nawet przy skórze wrażliwej, jest wodoodporny żel przeciwsłoneczny do twarzy i ciała od marki Holika Holika. To nawilżający i wodoodporny krem, który został stworzony na bazie ekstraktu z aloesu ze stabilnym filtrem SPF 50 PA++++. Jego lekka konsystencja nie tylko nie pozostawia plam na ubraniach, ale i bardzo szybko się wchłania. To wyjątkowy produkt na egzotyczne wakacje, ale nie tylko! Z całą pewnością docenisz to, że jego innowacyjna formuła sprawdza się w najbardziej upalne dni, a także podczas kąpieli wodnych.
Nakładasz kremy SPF każdego ranka, ale w ciągu dnia zapominasz o ich reaplikacji? Pora to zmienić! Pomoże Ci w tym przeciwsłoneczna mgiełka do twarzy i ciała od marki Clochee, którą niezwykle łatwo się aplikuje. Mgiełka Sunscreen Mist sprawdzi się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry — jej niezwykle lekka formuła tworzy na ciele niewidoczną barierę ochronną przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych UV. Połączenie pudru z tapioki, kompleksu witamin B, C, E, kwasu hialuronowego, a także oleju z awokado i migdałów sprawia, że ten produkt świetnie pielęgnuje naskórek. Po aplikacji Twoja skóra stanie się nawilżona i zregenerowana, a wszelkie podrażnienia będą złagodzone. Co jeszcze? Warto wspomnieć, że ta mgiełka pozostawia na skórze delikatnie satynowe wykończenie z efektem soft Focus, co sprawia, że cera staje się optycznie bardziej wygładzona.
W Twoim wirtualnym koszyku może zagościć również nawilżający krem przeciwsłoneczny SPF 50+ od marki SVR, który jest odpowiedni i w przypadku dzieci i dorosłych. Jego lekka i jedwabista formuła nie tylko nie bieli skóry, ale i nie tworzy smug, plam, a do tego szybko się wchłania. Po aplikacji bardzo dobrze nawilża, a także zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB, a także światłem podczerwonym IR. Warto dodać również to, że ten krem jest odporny na wodę, pot i pocieranie.
Poznaj wszystkie produkty przeciwsłoneczne, które przygotowaliśmy w naszej drogerii Ladymakeup. Opalaj się świadomie i bezpiecznie, tak aby uniknąć oparzeń słonecznych.
Rezygnujesz z reaplikacji SPF, bo martwisz się tym, że uszkodzisz swój starannie wykonany make-up? Teraz już nie musisz! Przeczytaj nasz inny artykuł, w którym mówimy o tym, jak prawidłowo reaplikować SPF na makijaż.
Zadbaj o swoją skórę przed i po opalaniu
Większość z nas wprost kocha wakacje i słoneczną pogodę, a co za tym idzie, nie potrafi sobie odmówić przyjemności spędzania czasu na zewnątrz. To całkowicie normalne!
Warto jednak pamiętać o tym, że poparzenia słoneczne mogą pojawiać się zarówno u osób z ciemną, jak i bardzo jasną karnacją. Na szczęście teraz już wiesz jak zadbać o skórę przed opalaniem, a także jak przynieść jej ulgę w momencie, kiedy ewentualnie dojdzie do oparzeń słonecznych.