Paznokcie są zbudowane z łamliwej, włóknistej substancji białkowej zwanej keratyną. Dla utrzymania ich prawidłowej struktury i tempa wzrostu - około 3mm miesięcznie - potrzebujesz witamin z grupy B i cynku. Czasami jednak stają się łamliwe, nierówne lub "kwitnące" białymi przebarwieniami. Zapraszam do przeczytania artykułu o najczęstszych problemach z paznokciami i radzeniu sobie z nimi.
Aby dobrze dbać o paznokcie, warto wiedzieć o nich więcej niż to, że są. Płytka paznokciowa, czyli warstwa wierzchnia, zbudowana z keratyny, jest martwa, natomiast tuż pod nią znajduje się tak zwane łozysko paznokcia, wypełnione licznymi naczyniami krwionośnymi. To właśnie krew prześwitująca przez płytkę paznokciową nadaje jej różowy odcień. "Skórki" to poprostu pasemka skóry, zachodzące z trzech stron na brzegi płytki. Walka ze skórkami, ich wycinianie, wyrywanie czy spychanie z płytki paznokciowej , nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ spełniają one pozyteczną rolę: utrzymują integralność paznokcia i chronią go przed zakażeniami bakteryjnymi czy grzybiczymi.
Najczęstsze problemy z paznokciami:
- Rozwarstwione, złuszczające się paznokcie.
przyczyna: najczęściej zbyt częste moczenie rąk i paznokci w silnych roztworach płynu do mycia naczyń i proszków do prania. Detergenty, jakich używasz głównie do zmywania, uszkadzają powierzchnię paznokci, odsłaniając i zdrapując keratynę.
zmywaj lub pierz w gumowych rękawiczkach
- Łamliwe paznokcie.
Przyczyna: niewłaściwa dieta.
Jedz więcej przetworów mlecznych, szpinaku, marchwi, suszonych moreli, tłustych ryb i owoców morza. Produkty te są bogatym źródłem żelaza, witamin A i B6 oraz cynku, czyli składników odżywczych decydujących między innymi o zdrowych, silnych paznokciach. Poza tym paznokcie się obcina, a nie obgryza (!), ponieważ obgryzanie niszczy ich strukturę i grozi trwałym rozwarstwieniem i zniekształceniem płytki.
- Żółte paznokcie.
Przyczyna: nadużywanie lakieru do paznokci.
Za każdym razem przed malowaniem paznokci usuwaj stary lakier i myj paznokcie wodą z mydłem przed położeniem nowej warstwy. Jeśli stale musisz mieć pomalowane paznokcie, zawsze kładź, jako pierwszą, warstwę emalii podkładowej, która chroni płytkę paznokciową przed przebarwieniem.
- Białe wykwity pod paznokciami ("kwitnące paznokcie").
Przyczyna: nie jest to, jak wcześniej uważano, objaw niedoboru wapnia, tylko albo następstwo niewielkiego urazu (na przykład przytrzaśnięcie drzwiami) płytki paznokciowej, albo oznaka niedoboru cynku.
Jedz więcej warzyw strączkowych, owoców morza, czerwonego mięsa i pestek dyni, aby dostarczyć organizmowi więcej cynku.
- strzępienie się skórek.
Przyczyna: niedobór kwasu foliowego i witaminy C.
Jedz codziennie co najmniej 4-5 porcji owoców i zielonych, liściastych warzyw.
- Blade łożysko paznokci.
Przyczyna: może to być objawem niedokrwistości, najczęściej z niedoboru żelaza.
zwiększ spożycie mięsa, sardynek i wzbogaconych w żelazo płatków zbożowych.
Jak utrzymać ładne paznokcie:
- Regularnie opiłowywuj je pilniczkiemdo odpowiedniego kształtu. Staraj się nie używać pilniczków metalowych, bo często są za twarde do paznokci.
- Używaj zmywacza do paznokci nie zawierajacego acetonu, bo aceton wysusza płytkę paznokcia i może spowodować jej łuszczenie się.
- Codziennie nacieraj ręce i paznokcie kremem nawilżającym.
- Rób przerwy w noszeniu sztucznych paznokci (tipsów) co najmniej raz na dwa tygodnie.
- Nie zapominaj o ochronie rąk przed słońcem.
- Rób masaż rąk i palców.
- Raz w tygodniu nałóz na ręce maseczkę do twarzy (jest to skuteczny zabieg pielęgnacyjny)