Podstawą pięknego i trwałego makijażu jest zdrowa oraz zadbana skóra twarzy. Zestawy do wieloetapowej pielęgnacji często składają się z wielu kroków i zajmują dużo czasu. W tym artykule przedstawiamy kosmetyki, które pozwolą maksymalnie ten czas skrócić z uzyskaniem jak najlepszych efektów.
Krok 1: Demakijaż
Podczas całego dnia skóra twarzy wystawiona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników, np. smog, kurz czy inne zanieczyszczenia zewnętrzne. Bardzo ważnym krokiem w pielęgnacji jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń wraz z makijażem. Z pomocą przychodzą płyny micelarne, mleczka do demakijażu oraz płyny dwufazowe . Różnią się one od siebie i powinny być dobrane odpowiednio do typu cery i rodzaju makijażu:
- płyn micelarny - uniwersalny kosmetyk do demakijażu twarzy i oczu. Stworzony na bazie wodnej usuwa makijaż i zanieczyszczenia, które osiadły na skórze. Często dostępne są serie, które odpowiednio zadbają o dany typ cery.
- mleczko do demakijażu - kosmetyk o kremowej konsystencji. Usuwa makijaż delikatniej od płynu micelarnego. W zależności od rodzaju może koić skórę podatną na podrażnienia lub nawilżać przesuszoną. Jego formuła umożliwia zmywanie makijażu wodoodpornego.
- płyn dwufazowy - produkt składający się z 2. warstw - wodnej i olejowej. Dzięki zawartości warstwy olejowej łączy w sobie cech mleczka i płynu micelarnego. Delikatnie usuwa makijaż i nie podrażnia skóry, a za razem bardzo dobrze zmywa wodoodporny makijaż.
Krok 2: Oczyszczanie twarzy
Po skutecznym demakijażu nadszedł czas na pozbycie się reszty zanieczyszczeń. Gama kosmetyków myjących do twarzy jest bardzo szeroka: od żeli przez pasty, pianki, musy, mydło aż do pudrów i emulsji. Wszystkie mają jedno zadanie: oczyścić skórę i przygotować ją do kolejnych etapów pielęgnacji.
Krok 2.1: Peeling
Zadaniem peelingu jest usunięcie martwego naskórka i suchych skorek. Regularne używanie peelingu poprawia wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków, takich jak serum, maseczka czy krem. Peelingi dzielą się na dwa rodzaje: mechaniczny i enzymatyczny. Peeling mechaniczny posiada drobinki, które pod wpływem masażu dłońmi złuszczają naskórek. Peeling enzymatyczny działa na zasadzie kwasów owocowych i nie wymaga pocierania, przez co doskonale nadaje się do skóry wrażliwej i podatnej na podrażnienia. Ten krok stosuj 1-2 razy w tygodniu.
Krok 3: Tonizacja
Toniku ma na celu przywrócenie naturalnego pH skóry, która po zabiegach oczyszczania zmienia się na zasadową. Naturalne pH skóry jest delikatnie kwasowe, a dłuższy, zaburzony poziom pH skutkuje osłabieniem naturalnego mikrobiomu (dobroczynne bakterie zasiedlające skórę). Tonik może również kontrolować wydzielanie sebum, działać kojąco na skórę oraz niwelować uczucie ściągnięcia skóry po myciu.
Krok 4: Odżywienie
Sera i eliksiry to skoncentrowane produkty posiadające wiele składników odżywczych. Oczekujesz właściwości przeciwzmarszczkowych? Szukaj serum z kwasem hialuronowym, kolagenem lub retinolem w składzie. Właściwości nawilżające zapewni skład zawierający: ekstrakt z aloesu, kwas hialuronowy lub oleje różnego pochodzenia, np. z pestek malin czy konopii indyjskiej. Na rozjaśnienie przebarwień szukaj serum z witaminą C.
Krok 4.1: Maski i maseczki
Pielęgnację wzmocni również maska lub maseczka. Maska z algami może ukoić podrażnioną cerę, jak i ujędrnić i wygładzić cerę dojrzałą. Maski z węglem aktywnym w składzie oczyszczą skórę problematyczną. Skóra sucha również znajdzie coś dla siebie. W zależności od wybranego rodzaju maski stosuj zgodnie z zaleceniami producenta.
Krok 5: Krem na dzień lub noc
Krem, czyli wykończenie i zamknięcie całego rytuału pielęgnacji. Tworzy na skórze barierę, pod którą zamyka wszystkie składniki aktywne dostarczone w poprzednich krokach pielęgnacji. Krem na dzień ma lekką konsystencję i jego zadaniem jest ochrona skóry przed codziennymi zanieczyszczeniami. Krem na noc uzupełnia pielęgnację i pomaga zregenerować skórę po całym dniu. Posiada cięższą konsystencję w porównaniu do kremu na dzień.
Krok 6: Ochrona przed słońcem
Niezbędny krok w pielęgnacji, który często jest pomijany. Skóra twarzy wymaga ciągłej ochrony przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC - nawet zimą. Promieniowanie słoneczne przyczynia się do przyspieszonego procesu starzenia skóry, prowadzi do wielu chorób oraz do powstawania przebarwień. Zaleca się ciągłe stosowanie kremu z filtrem SPF 30, a w lato SPF 50 oraz SPF 50+.
Krok 7: Hydrolaty i wody
Odżywcza bomba dla skóry. Hydrolaty są efektem ubocznym pozyskiwanym przy produkcji olejków eterycznych. Hydrolat zachowuje właściwości pierwotnego produktu przy czym jest lżejszy od olejku. Można go stosować na twarz i ciało jako odświeżająca mgiełka do ciała, jak i również jako podkład pod pielęgnację. Świetnie sprawdzi się zastosowany przed olejowaniem włosów lub jako składnik płukanek. Może służyć również jako roztwór do maseczek algowych lub z glinką.
Mamy nadzieję, że przedstawione produkty pomogą usystematyzować wiedzę na temat pielęgnacji. Zdajemy sobie sprawę, że wdrożenie wszystkich kroków naraz może być ciężkie, lecz zapewniamy: Twoja skóra podziękuje Ci w przyszłości.