Jeżeli interesujesz się świadomą pielęgnacją twarzy i starannie dobierasz produkty oczyszczające, sera, czy nawet kremy, zapewne wiesz, że maseczki do twarzy są świetnym uzupełnieniem. Pomagają one utrzymać cerę w odpowiedniej kondycji. Sprawdź, jak działają maseczki, które z nich będą doskonałym wyborem dla Twojego rodzaju cery i poznaj te najczęściej polecane.
Zalety maseczek w pielęgnacji skóry
Maseczki do twarzy wykazują wiele działań pielęgnacyjnych. Zawarte w nich składniki aktywne mają bardzo korzystny wpływ na kondycję skóry. Jednak ich efekty są zależne od rodzaju, jaki wybierzesz, a obecnie na rynku jest ogromny wybór: mają silne właściwości oczyszczające, rozświetlają, nawilżają, regenerują i przyspieszają proces gojenia. Regularne stosowanie sprawia, że twarz staje się bardziej oczyszczona, promienna, napięta i gładka.
Bardzo ważne jest, by dobrać maseczkę odpowiednią do indywidualnych potrzeb twarzy, wtedy już po pierwszym użyciu zauważysz efekty.
Składniki aktywne w maseczkach
Maseczki zawierają różnorodne substancje aktywne, które zostały dobrane tak, by zapewnić odpowiednie działanie i skuteczność. Przedstawiamy najczęściej stosowane składniki aktywne oraz ich właściwości:
kwas hialuronowy - bardzo lubiany humektant, który zatrzymuje wodę w skórze, zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia i uelastycznia. Świetnie sprawdzi się do skóry suchej, odwodnionej.
witamina C - rozjaśnia, wyrównuje koloryt i działa antyoksydacyjnie. Cery z przebarwieniami, potrzebujące blasku polubią ten składnik aktywny.
węgiel aktywny - głęboko oczyszcza, usuwa toksyny i zanieczyszczenia. Polecany dla skór tłustych, mieszanych, z niedoskonałościami.
kolagen - poprawia jędrność i elastyczność, wygładza, idealny dla cer dojrzałych, wymagających ujędrnienia.
niacynamid - redukuje zaczerwienienia, poprawia barierę lipidową, reguluje wydzielanie sebum. Przeznaczony głównie do skóry mieszanej, tłustej, z trądzikiem.
peptdy - stymulują produkcję kolagenu, poprawiają elastyczność. Skierowane są głównie dla skóry dojrzałej, potrzebującej regeneracji i ujędrnienia.
ceramidy - wzmacniają barierę ochronną, zapobiegają utracie wilgoci, regenerują i łagodzą. Skóra sucha, wrażliwa i z osłabioną barierą bardzo polubią tę substancję aktywną.
ekstrakt z aloesu - łagodzi podrażnienia, nawilża i ma działanie kojące. Sprawdzi się przy cerze wrażliwej, podrażnionej, suchej.
ekstrakty roślinne, np. z zielonej herbaty - działa antyoksydacyjnie, łagodzi i redukuje zaczerwienienia. Doskonały wybór przy skórze zmęczonej, potrzebującej ochrony przed wolnymi rodnikami.
kwas mlekowy - ma działanie nawilżające, poprawia teksturę, delikatnie złuszczając naskórek. Sprawdzi się przy cerze suchej, szorstkiej i z nierównym kolorytem.
oleje roślinne, np. arganowy, jojoba, różany - odżywiają, regenerują, nawilżają i wzmacniają barierę lipidową.
Jakie są rodzaje maseczek?
Jednymi z najpopularniejszych wyborów są maseczki w płachcie. Dzięki wycięciom na oczy, nos i usta, idealnie dopasowują się do twarzy, a nasączone są esencją pielęgnacyjną, która działa głęboko na skórę. Wystarczy, że nałożysz ją na kilkanaście minut, a dla dodatkowego efektu ochłody, można je wcześniej włożyć do lodówki. Po użyciu nie ma konieczności zmywania ich - pozostałości esencji można delikatnie wklepać w skórę twarzy i szyi, a ewentualny nadmiar usunąć wacikiem.
Jeżeli nie jesteś fanem maseczek w płachcie, możesz wybrać w formie kremu, które dostępne są w jednorazowych saszetkach lub w większych opakowaniach wielokrotnego użytku. Tego typu maski wymagają zmycia po określonym czasie lub pozostawienia do wchłonięcia, w zależności od produktu. Możesz kontrolować ilość nałożonego kosmetyku, ale pamiętaj, że ważne jest równomierne pokrycie skóry.
Jaką maseczkę wybrać dla siebie?
Maski możemy podzielić nie tylko ze względu na formułę, ale również na efekt, jaki zapewniają. Każdy typ maseczki odpowiada innym potrzebom skóry, co pozwala na skuteczną pielęgnację dopasowaną do indywidualnych potrzeb.
Maseczki nawilżające - są najczęściej wybierane przez osoby z cerą suchą, odwodnioną, matową. Ich zadaniem jest przywrócenie odpowiedniego nawilżenia, dzięki czemu skóra staje się bardziej promienna, gładka i elastyczna. Zawierają one np. kwas hialuronowy, glicerynę, aloes, czy pantenol. Zatrzymują wodę w głębszych warstwach skóry. Nawilżająca maseczka to idealne rozwiązanie m.in. przed większym wydarzeniem jako dodatkowa regeneracja i odżywienie. Maseczki nawilżające mogą mieć różne formy, takie jak żelowa lub kremowa konsystencja.
Maseczki rozświetlające - są doskonałe dla skóry, która potrzebuje blasku, świeżości i wyrównania kolorytu. Twoja szara, zmęczona cera na pewno polubi się z tymi maskami. Zazwyczaj mają one w składzie witaminę C, która wykazuje silne działanie antyoksydacyjne.
Maseczki oczyszczające - sprawdzą się przy pielęgnacji cery zanieczyszczonej, trądzikowej. Ich celem jest usunięcie nadmiaru sebum, oczyszczenie porów oraz detoksykacja skóry, dzięki czemu staje się świeża, gładka i wolna od zanieczyszczeń. W składzie takich maseczek bardzo często znajdują się takie składniki aktywne jak: węgiel aktywny, kwas salicylowy, czy różne ekstrakty roślinne, które mają działanie oczyszczające i antybakteryjne.
Maseczki liftingujące - ujędrniają i uelastyczniają skórę, redukują oznaki starzenia. Najczęściej zawierają one peptydy, kolagen, kwas hialuronowy oraz różne ekstrakty roślinne. Maseczki liftingujące działają nie tylko na poziomie powierzchniowym, ale również wspierają naturalne procesy regeneracji skóry, stymulując ją do odbudowy i wzmocnienia. Często mają również właściwości nawilżające, co dodatkowo poprawia kondycję skóry, eliminując uczucie szorstkości.
Jak przygotować skórę do aplikacji maseczki na twarz?
Aby maksymalnie wykorzystać działanie maseczki do twarzy, warto odpowiednio przygotować twarz przed jej aplikacją.
Przed nałożeniem maseczki ważne jest, by twarz była czysta i pozbawiona makijażu. Dlatego najpierw powinnaś go zmyć za pomocą ulubionego produktu, np. płynu micelarnego lub olejku. Następnie użyj delikatnego żelu lub pianki do mycia twarzy, aby usunąć brud, sebum, resztki kosmetyków i wszelkie zanieczyszczenia. Oczyszczona cera lepiej wchłania składniki aktywne z maseczki.
Jeżeli chcesz, by składniki maseczki jeszcze lepiej przenikały, możesz wykonać peeling, który pomoże usunąć martwy naskórek. Do wyboru masz peeling mechaniczny lub enzymatyczny, w zależności od typu cery. Mechaniczny zalecany jest dla cery normalnej, mieszanej i tłustej. Zawiera drobinki ścierające, które fizycznie usuwają martwy naskórek. Peeling enzymatyczny zalecany jest dla skóry skłonnej do podrażnień, suchej, naczynkowej. Działa delikatniej, rozpuszczając martwe komórki za pomocą enzymów.
Po oczyszczeniu twarzy warto użyć toniku, aby przywrócić jej naturalne pH. Pomoże on również przygotować naskórek do lepszego wchłaniania składników z maseczki.
Przejdźmy do aplikacji maseczki - przy wyborze kremowej konsystencji, wystarczy, że równomiernie rozprowadzisz ją na twarzy. Pamiętaj, aby omijać okolice oczu oraz ust. Tego typu maseczki wymagają zwykle spłukania po określonym czasie, najlepiej letnią wodą.
Jeśli wybrałaś maskę w płachcie, upewnij się, że dokładnie przylega do twarzy. Płachta nie powinna odstawać ani się przesuwać, aby składniki aktywne mogły w pełni wniknąć w głąb. Po zdjęciu maseczki, po określonym czasie, możesz nałożyć krem nawilżający.
Jakie są najlepsze maseczki do twarzy?
Najlepsze maseczki do twarzy to te, które odpowiadają na potrzeby naszej skóry. Wybór idealnej maski zależy od jej rodzaju i działania. Dzięki różnorodności dostępnych produktów każdy typ cery może znaleźć odpowiedni kosmetyk dla siebie. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych masek, do różnych rodzajów skóry.
Najlepsze maseczki o kremowej konsystencji
Odżywcza maska z ekstraktem z ryżu na noc od COSRX przeznaczona jest do pielęgnacji każdego typu cery, szczególnie dojrzałej, suchej oraz odwodnionej. Zawiera witaminę B3, która zapobiega powstawaniu przebarwień, oraz kojącą i łagodzącą arganinę. Maska ma lekką konsystencję, którą można używać na 3 sposoby:
na noc - zamknięcie całej rutyny pielęgnacyjnej. Wystarczy, że rozprowadzisz maskę na twarzy i zostawisz do rana.
wash-off - nałóż obfitą warstwę maski na uprzednio oczyszczoną twarz, pozostaw na 15 minut, a następnie zmyj letnią wodą.
krem nawilżający - maska może również posłużyć jako ostatni krok w codziennej rutynie. Wmasuj kosmetyk w twarz, a następnie delikatnie wklep, aby zwiększyć wchłanianie. Stosuj rano i wieczorem.
Rozświetlająca maska od Lumene z serii Valo Nordic-C ma żelową konsystencję oraz przeznaczona jest do każdego rodzaju cery. Formuła została wzbogacona o naturalne kwasy AHA z octu z dzikiej arktycznej maliny moroszki, płatki nordyckiego nagietka oraz czystą arktyczną wodę źródlaną. Kosmetyk łagodnie usuwa martwe komórki naskórka, rozjaśnia i przywraca blask. Ma działanie odżywcze, nawilżające, i energetyzujące. Regularne stosowanie sprawia, że twarz staje się odświeżona, gładka, naturalnie promienna, a jej koloryt wyrównany.
Jeżeli szukasz maseczki z witaminą C, to wybierz rozjaśniająco-odżywczą od Bielenda Professional. Likwiduje przebarwienia i chroni przed fotostarzeniem. Dodatkowo nawilża, regeneruje, odżywia i rozświetla twarz. Została stworzona z myślą o skórze szarej, problematycznej, o nierównym kolorycie, odwodnionej i narażonej na działanie wolnych rodników.
Najlepsza maska odświeżająca do twarzy to zdecydowanie ta od Beauty od Joseon. Maska glinkowa sprawdzi się u osób zmagających się z rozszerzonymi porami oraz nawracającymi zaskórnikami. Ma miękką, kremową formułę, która przyjemnie się rozprowadza. Produkt pochłania zanieczyszczenia i nadmiar sebum, jednocześnie delikatnie złuszczając. Posiada działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, regenerujące, nawilżające i ujędrniające. Przy regularnym stosowaniu, zwęża rozszerzone pory oraz pomaga pozbyć się zaskórników i wszelkich innych niedoskonałości.
Śliwkowa maska od Apis sprawdzi się u osób z cerą normalną, suchą i dojrzałą z pierwszymi zmarszczkami. Formuła maski bazuje na ekstrakcie ze śliwki kakadu, owocu znanego z wysokiej zawartości witaminy C, co przyczynia się do rozjaśnienia, ujędrnienia i wzmocnienia skóry. Dzięki dodatkowym składnikom nawilżającym i antyoksydacyjnym maska pomaga w walce z oznakami starzenia, przywracając twarzy promienny wygląd. Regularne stosowanie tego produktu wspomaga wyrównanie kolorytu i redukcję drobnych niedoskonałości, pozostawiając twarz gładką i miękką w dotyku
Filling Good to maska wypełniająco-ujędrniająca od Resibo, stworzona dla poprawy jędrności i elastyczności twarzy. Natychmiastowo wygładza, redukuje widoczność drobnych linii i zmarszczek. Składniki aktywne, takie jak naturalne ekstrakty roślinne i kwas hialuronowy, zapewniają intensywne nawilżenie i nadają zdrowy blask. Po aplikacji twarz staje się promienna i sprężysta.
Najlepsze maseczki w płacie
Jeżeli chodzi o najlepsze maseczki do twarzy w płacie, to zdecydowanie królują koreańskie zestawy. Zacznijmy od marki VT Cosmetics, która w swojej ofercie ma pudełko maseczek ujędrniających, a w środku znajduje się aż 30 sztuk. Są nasączone takimi składnikami aktywnymi jak: kompleks CICA na bazie wąkrotki azjatyckiej, kolagen, kwas hialuronowy, trehaloza oraz pantenol. Maski przede wszystkim ujędrniają, nawilżają, koją oraz łagodzą podrażnienia. Kosmetyk również poprawia elastyczność wiotkiej cery, zmiękcza i wygładza naskórek.
Czas na kolejny zestaw, ale tym razem są to maseczki kojące, które sprawdzą się u osób ze skórą podrażnioną, zaczerwienioną. Natychmiastowo przynosi uczucie komfortu, łagodzi oraz koi wszelkie podrażnienia. Dodatkowo wzmacnia barierę ochronną, wygładza, nawilża, przyspiesza gojenie oraz regeneruje.
Maseczka nawilżająca w płachcie od Anua jest nasączona dobroczynnymi składnikami aktywnymi jak: sok z japońskiej brzozy białej szerokolistnej, beta-glukan, kwas hialuronowy oraz trehaloza. Zapewnia intensywne nawilżenie i odświeżenie. Ekstrakt z brzozy ma właściwości kojące i odżywcze, co sprawia, że maska skutecznie przywraca równowagę i komfort suchej oraz podrażnionej skórze.
Maseczka przeciwzmarszczkowa od Eveline Cosmetics będzie idealna dla osób z cerą dojrzałą z pierwszymi oznakami starzenia jak zmarszczki, czy plamy. W składzie ma składniki takie jak: 0,2% retinol, bakuchiol oraz niacynamid. Maska wzmacnia włókna kolagenowe, zwiększając gęstość i jędrność. Wyrównuje koloryt, wygładza, redukuje przebarwienia i zmarszczki, liftinguje oraz napina.
Zestaw maseczek nawilżających od Mary&May sprawdzi się u każdego rodzaju cery. Maski intensywnie nawilżają, zmiękczają, wygładzają i uelastyczniają naskórek. Dodatkowo przyspieszają gojenie stanów zapalnych i wzmacniają barierę hydrolipidową.
OXY Treatment od L'biotica to napinająco-wygładzająca hydrożelowa maska dermo, stworzona, aby ujędrniać i wygładzać skórę. Dzięki właściwościom nawilżającym i uelastyczniającym maska pomaga redukować widoczność zmarszczek, poprawiając napięcie i gładkość skóry.
Maseczka nawilżająca marki Bielenda jest przeznaczona do cery suchej i wrażliwej. Zawarty w niej kwas hialuronowy intensywnie nawilża. Maska odświeża, łagodzi podrażnienia i wygładza.
Maseczki do twarzy są nieodłącznym elementem rutyny pielęgnacyjnej, który pozwala na szybkie i widoczne rezultaty w poprawie kondycji skóry. Dzięki różnorodności dostępnych formuł i składników aktywnych można łatwo dobrać produkt odpowiedni do indywidualnych potrzeb, niezależnie od typu cery. Regularne stosowanie maseczek nie tylko uzupełnia codzienną pielęgnację, ale również pozwala na chwile relaksu i odprężenia.