Typy cery

  • 2011-05-22, o 09:31
  • 50
  • 19 768
  • 19
  • 26

Typy cery

Będzie trochę do czytania ale krócej już nie dałam rady. Przeczytajcie całość bo może w trakcie czytania stwierdzicie się że jednak macie inna cerę niż wam się wydawało:)

Cera tłusta z rozszerzonymi naczynkami
Szare, żółte zabarwienie z licznymi rozszerzonymi naczynkami, pory zatkane, skóra gruba, dobrze napięta. Rozszerzone naczynka występują w okolicach nosa lub na Polokach. Mogą być pojedyncze, pajączki lub lub liczna siateczka która tworzy rumień. Rumień może się nasiliać pod wpływem alkoholu, gorących potraw, zmiany temperatury, zdenerwowania.
Przyczyny powstawania: zanieczyszczenia, stres, skłonności do rozszerzonych naczynek,, palenie, choroby naczyniowe, niedobór witamin, nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych, sauny, solarium, wapozonu.
Pielęgnacja: Demakijaż żelem lub mydłem (bez mydła) dla cery tłustej wrażliwej. Kremy i emulsje nawilżające z Wit C, K i wyciągiem z rutyny. Peeling enzymatyczny lub gomage do cery naczyniowej 1 w tygodniu. Preparaty kosmetyczne powinny zawierać: oczar wirgilijski (hamamelis), miłorząb japoński (ginkobiloba), arnikę, rutynę. Kosmetyki z wysokim filtrem.

Cera sucha z rozszerzonymi naczynkami
Wrażliwa, łuszcząca się, sucha, cienka. Pory zwężone, puste, o kolorycie bladoróżowym, czasami może być zaczerwieniona, skłonna do podrażnień . Wrażliwa na wodę i mydło, na czynniki atmosferyczne. Pojawiają się na niej pajączki lub rumień powstały na skutek pęknięcia naczynek pod wpływem rozgrzewania skóry (sauna, solarium).
Przyczyny powstawania: hormony, geny, niedobór Wit A, C, nieprawidłowa dieta, choroby wewnętrzne, zły dobór kosmetyków lub ich brak, schorzenia wątroby.
Odmiany tej cery: dojrzała, młoda, wrażliwa, alergiczna, zwiotczała.
Pielęgnacja: Demakijaż śmietanką lub mleczkiem do cery wrażliwej, toniki z zawartością hamamelisu, kasztanowca rutyny. Kremy na dzień pół lub tłuste zawierające filtry UV, na noc tłuste. Raz na tydzień peeling enzymatyczny.

Życie jest piękne o ile ma się z kim je dzielić...

Re: Typy cery

Cera wrażliwa
Napięta, ściągnięta, uczucie szczypania, mogą być rozszerzone naczynka, może się łuszczyć, pojawiać się egzemy na tle alergicznym. Wrażliwa może okazać się każda cera: tłusta (reaguje jeszcze większą produkcją łoju, pojawiają się swędzące wypryski, często cera tłusta pozornie sucha jest cerą wrażliwą), sucha, mieszana, alergiczna, wrażliwa z rozszerzonymi naczynkami.
Przyczyny powstawania: zanieczyszczenie kurzem, pyłem, brak witamin, palenie, alkohol, mało aktywny tryb życia, hormony, geny, niewłaściwe kosmetyki o za wysokim stężeniu i źle dobrane do wieku.
Pielęgnacja: Kosmetyki nie powinny zawierać barwników, środków zapachowych i ograniczona ilością konserwantów. Powinny zawierać Wit A,E, C i algi.Do zmywania śmietanki i toniki bezalkoholowe. Kremy nawilżające z alantoiną i Wit E, kremy pod oczy z z Wit A, E i D-pantenolem, na noc odżywcze z rutą i zieloną herbatą. Maseczki z glinką zieloną, białą i czerwoną, awokado i płatkami owsianymi. Cera ta nie toleruje kremów matujących i lekkich kremów w postaci żeli i kremożeli.

Cera przesuszona nadmiernym opalaniem
Łuszcząca licznymi naczynkami(mogą być niewidoczne ze względu na ciemny koloryt) liczne przebarwienia pigmentacyjne jaśniejsze od kolorytuskóry. Pdatna zmiany barwnikowe które mogą być prekursorem zmian nowotworowych. Posiada nadmiernie zrogowaciały naskórek który może natać ziarnistość skóry. Przy cerze tłustej pory są zasklepione a przy suche jest spotęgowana suchość. Może ona występować w przypadku każdej cery.
Przyczyny: Nadmiar korzystania ze słońca i solarium, nie używanie kosmetyków zabezpieczających przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Pielągnacja: Mleczko, tonik do cery przesuszonej, naczyniowej lub wrażliwej, Peeling enzymatyczny lub gomage 1 w tygodniu, krem intensywnie nawilżający z wysokim filtrem,, na noc krem półtłusty.

Życie jest piękne o ile ma się z kim je dzielić...

Re: Typy cery

Cera sucha
Cera sucha ma jasny kolor, jest cienka, mało elastyczna, gładka, ma zwężone prawie niewidoczne pory, mogą na niej występować przebarwienia, pojawia się sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych, można czasem powiedzieć, że prześwituje jak pergamin. Może się łuszczyć, reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę i warunki atmosferyczne.
Cera taka ma tendencję do szybkiej utraty wody ze względu na brak płaszcza wodno-lipidowego i dlatego też szybciej się starzeje. Pielęgnowana niewłaściwie staje się cerą starczą. Około dwudziestego roku życia mogą pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół oczu, ust i szyi, co wymaga podjęcia działań już na początku ich występowania. Cera ta wymaga bardzo systematycznej pielęgnacji.
Przekonanie, że wystarczy suchą cerę nawilżać z zewnątrz jest błędne. Prawidłowa pielęgnacja musi polegać na dostarczeniu skórze wielu składników wiążących wodę i natłuszczających tj., ceramidów, witamin, NMF, kwasu hialuronowego, ukopolisacharydów. Kosmetyki dla suchej cery muszą nie tylko dostarczać wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej w skórze.
Nie należy:
Stosować do mycia twarzy wody i mydła
Stosować maseczek o działaniu ściągającym
Palić papierosów
Opalać się zbyt intensywnie
Stosować często peelingów grubo ziarnistych
Należy:
Do demakijażu twarzy używać mleczko kosmetyczne (lub śmietankę)
Używać toniku bezalkoholowego dla suchej cery
Rano i wieczorem używać kremu pod oczy oraz na szyję
Raz na dwa tygodnie wykonać łagodny peeling enzymatyczny lub bardzo drobno ziarnisty
Krem do twarzy musi mieć działanie zarówno odżywcze jak i nawilżające. Najlepiej stosować krem odżywczy na dzień, na noc zamiennie nawilżający z tłustym. Latem, kiedy jest upalnie krem na dzień zamienić na lekki krem nawilżający z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Dwa razy w tygodniu stosować maseczki odżywcze i głęboko nawilżające
Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem stosując zawsze krem ochronny, półtłusty
Nawilżać powietrze w domu i w pracy.

Cera tłusta
Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Na jej po wierzchni występują rozszerzone pory z zaskórnikami (widoczne gołym okiem małe czarne punkty). Jest słabo ukrwiona, rano często blada, rzadko zdarzają się rozszerzone naczynka. Dobrze znosi czynniki atmosferyczne takie jak: zimno, wiatr i słońce, zmiany temperatur. Duży wpływ na stan tej cery ma ją czynniki wewnętrzne, takie jak zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Zaletą cery tłustej jest także to, że w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega wy suszeniu. Wadą natomiast są dosyć częste powikłania, trądzikowe oraz nieestetyczny wygląd. Objawy pojawiają się dopiero po okresie pokwitania, ok. 12 roku życia, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych. Przy pielęgnacji tłustej cery należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszanie grubości warstwy rogowej naskórka, regulację funkcjonowania gruczołów łojowych, oraz poprawę ukrwienia skóry. Zabiegi pielęgnacyjne tłustej skóry w młodym wieku to oczyszczanie i nawilżanie oraz łagodzenie zmian. Pamiętajmy, że oczyszczanie to zabieg bardzo trudny i może go wykonywać tylko kosmetyczka. Ważna jest również codzienna pielęgnacja domowa, odpowiednimi dla cery tłustej kosmetykami oraz przestrzeganie zasad higieny.
Nie należy:
Do mycia twarzy nie używaj wody i mydła
Nie usuwaj sama żadnych zmian
Nie należy przesadnie się opalać
Nie stosuj preparatów odkażających, wysuszających na bazie alkoholu
Ogranicz używki, ostre przyprawy
Należy:
Używaj do mycia twarzy zmywacza przeznaczonego do cery tłustej, może to być żel lub mleczko
Używaj po każdym myciu toniku bezalkoholowego dla tłustej cery. Można go stosować także w ciągu dnia dla odświeżenia
Na dzień zazwyczaj stosuj krem o działaniu matującym, na noc krem regulujący pracę gruczołów łojowych, lub zamiennie nawilżający
Zimą na dzień polecane są lekkie kremy ochronne
Stosuj żel lub krem pod oczy, na szyję używaj kremu odżywczego
Raz, dwa razy w tygodniu zastosuj peeling ziarnisty lub enzymatyczny, po czym wykonaj maseczkę oczyszczającą
Latem stosuj kremy z filtra mi UVA i UVB.

Życie jest piękne o ile ma się z kim je dzielić...

Re: Typy cery

Cera mieszana
Cera mieszana ma cechy dwóch rodzajów cer. Jedne partie są suche, inne zaś tłuste jednakże partie tłuste mogą przy cerze mieszanej nie mieć typowych cech cery tłustej. Zazwyczaj cera mieszana posiada pas tłusty, który charakteryzuje się rozszerzonymi porami i wzmożoną produkcją łoju. Jednakże pory nie są tak bardzo rozszerzone, a produkcja łoju nie jest tak silna jak w przypadku samej cery tłustej. Najczęściej partią tłustą jest środkowy pas: czoło, nos, broda (tzw. pas T). Partie boczne natomiast są suche, choć czasami można spotykać sytuację odwrotną. Pielęgnacja tego rodzaju cery jest specyficzna, ponieważ należy postępować tak jak z dwoma rodzajami cery. W zależności od indywidualnych właściwości cery mieszanej jestem zwolennikiem nie utrudniania sobie życia i takie dobieranie kosmetyków, aby można było jednym preparatem pielęgnować całą skórę twarzy. Warto jednak pamiętać o tym, że regularne stosowanie maseczek odpowiednich do danej partii skóry jest bardzo ważne i wskazane. Przy cerze mieszanej może występować jednocześnie skłonność do łojotoku oraz nieprawidłowa reakcja na wodę i mydło, co objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i napięcia skóry.
Nie należy:
Do mycia twarzy nie używaj wody i mydła
Nie stosuj preparatów odkażających na bazie alkoholu
Nie usuwaj sama zaskórników ani krostek
Należy ograniczyć używki, ostre przyprawy
Nie stosować zbyt często peelingów ziarnistych
Należy:
Używaj do mycia twarzy zmywacza przeznaczonego do cery mieszanej lub tłustej, a jeśli twój typ cery mieszanej jest raczej z przewagą pasa suchego stosuj takie wskazania jak dla cery suchej i wówczas należy sięgnąć po mleczko do cery suchej. Zdarzyć się może, że kiedy cera jest z przewagą pasa suchego kosmetyki przeznaczone dla cery mieszanej są dla niej za mocne i wysuszają powodując podrażnienia. Wówczas:
Używaj po każdym myciu toniku łagodzącego.
Na dzień stosuj krem o działaniu matującym na noc krem nawilżający zamiennie z odżywczym i regulującym pracę gruczołów łojowych
Stosuj żel lub krem pod oczy na szyję używaj kremu odżywczego
Raz w tygodniu zastosuj peeling (może być drobno ziarnisty lub enzymatyczny). Również raz w tygodniu wykonaj maseczkę nawilżającą lub odżywczą
Pamiętając o podziale na pas T zastosuj na czoło, nos i brodę maseczkę ściągającą lub oczyszczającą
Latem stosuj kremy z filtrami UVA i UVB
Jeśli nie masz problemów z ciśnieniem i rozszerzonymi naczynkami możesz korzystać z sauny
Staraj się, aby organizm był dotleniony.
Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem
Nawilżać powietrze w domu i w pracy.
Dbać o dotlenienie i relaks

Życie jest piękne o ile ma się z kim je dzielić...

Sprawdź w sklepie ladymakeup.pl:

Re: Typy cery

Cera trądzikowa
Trądzik pojawia się w wieku dojrzewania i powstaje na bazie cery tłustej. Warstwa rogowa jest zgrubiała, słabo ukrwiona, ma szarożółty kolor. Na skórze widoczne są rozszerzone pory, zaskórniki, grudki, krostki, nacieki zapalne. Jest to związane z aktywnością hormonalną. Trądzik może być skutkiem zaburzeń hormonalnych, zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy (pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem endokrynologiem), nieprawidłowych czynności przewodu pokarmowego. Nieleczony i niepielęgnowany jest poważnym problemem estetycznym dla młodzieży. Trądzik może mieć różnorodną postać: od formy zaskórnikowej, przez drobne krostki, a nieleczony i źle pielęgnowany pozostawia blizny. Cera trądzikowa wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem, w lekkich postaciach pomocne mogą być również zabiegi przeciwtrądzikowe w gabinecie kosmetycznym. Przeważnie leczenie jest skojarzeniowe, a więc zalecane są zarówno środki kosmetyczne jak i farmakologiczne: antybiotyki, preparaty cynkowe, witaminowe. Cera trądzikowa to cera wrażliwa i pielęgnacja jej musi być delikatna i przemyślana. W przypadku wystąpienia trądziku młodzieńczego ważna jest podstawowa pielęgnacja, higieniczny tryb życia (dbanie o higienę- zawsze zmywanie twarzy rano i wieczorem, dotlenianie organizmu, bardzo ważna jest odpowiednia dieta).
Nie należy:
Do mycia twarzy nie używaj wody i mydła, gdyż wysusza skórę i powoduje nadprodukcję łoju
Nie stosuj preparatów na bazie alkoholu
Nie usuwaj sama zaskórników ani krostek, staraj się jak najmniej dotykać skórę twarzy
Nie przesadzaj z nadmiernym opalaniem się
Ogranicz używki, ostre przyprawy, marynaty konserwowe, nadmierną ilość słodyczy, nie nadużywaj soli - dobrze jest poobserwować, po jakich potrawach zmiany nasilają się i ograniczyć ich spożycie.
Należy:
Używaj do mycia twarzy żelu antybakteryjnego lub innego preparatu przeznaczonego do cery trądzikowej, może to być także śmietanka lub mleczko kosmetyczne
Używaj po każdym myciu toniku antybakteryjnego (w ciągu dnia również dla odświeżenia twarzy)
Na dzień stosuj krem o działaniu matującym i antybakteryjnym, na noc krem antybakteryjny oraz zamiennie nawilżający oraz odżywczy
Raz w tygodniu zastosuj peeling oraz maseczkę oczyszczającą pod warunkiem, że nie masz na twarzy ropnych zmian, jeśli tak można wykonać lekki peeling enzymatyczny
Latem stosuj kremy z filtrami UVA i UVB
Jeśli nie masz problemów z ciśnieniem i rozszerzonymi naczynkami dobrze jest korzystać z sauny
Stosuj się dokładnie do zaleceń dermatologa i kosmetyczki
Stosuj dietę bogatą w owoce i warzywa, unikaj tłuszczów zwierzęcych, uzupełniaj dietę witaminami A i z grupy, B
Do makijażu używaj tylko kosmetyków antybakteryjnych, dobrze skonsultować się z dermatologiem

Życie jest piękne o ile ma się z kim je dzielić...

Re: Typy cery

Cera dojrzała
O cerze dojrzałej możemy mówić dopiero wówczas, gdy można na niej zaobserwować zmiany świadczące o starzeniu się skóry. Będą to liczne i widoczne zmarszczki, skóra będzie sucha, łuszcząca się, reagująca często podrażnieniem, o bladym kolorycie. Twarz zmienić może także swój młodzieńczy kształt, policzki będą mniej jędrne, a wokół oczu coraz częściej pojawiają się zmarszczki. Cera taka będzie także sucha w dotyku i mało elastyczna. Nie ma tu jakiejś konkretnej granicy wieku. Należy pamiętać, że cera sucha szybciej starzeje się od cery tłustej, ale jeśli była prawidłowo i regularnie pielęgnowana to moment, kiedy można będzie powiedzieć, iż ma się cerę dojrzałą stale niejako ucieka nam w przyszłość. Proces starzenia obejmuje całą strukturę skóry. Główne zmiany powstają w skórze właściwej i polegają one na degradacji włókien kolagenowych i sprężystych. Zmienia się metabolizm wewnątrz komórkowy, staje się on bardziej powolny i dlatego też do komórek skóry oraz całego organizmu dostarczanych jest mniej składników odżywczych. Spowalnia się także transport produktów przemiany materii, co wpływa na suchość i szary wygląd skóry. Powstają zmarszczki, dochodzi do suchości i silnego złuszczania naskórka. Proces starzenia polega, więc na tym, że skóra staje się sucha, mało elastyczna, chropowata, pokryta zmarszczkami, a z wiekiem zaczynają pojawiać się przebarwienia i odbarwienia, naczyniaki, brodawki, łojotokowe zmiany zastoinowe, jak również nadmierne rogowacenie. Aby spowolnić proces starzenia się skóry, tak naprawdę należy pomyśleć o całym organizmie. W końcu wygląd naszej skóry mówi o stanie zdrowia naszego ciała. Warto zadbać, zatem o dietę ubogą w tłuszcze zwierzęce a bogatą w tłuszcze roślinne tj. oliwa z oliwek, warto spożywać ryby zwłaszcza morskie, gdyż ich tłuszcz jest zdrowy i wpływa na elastyczność naskórka, jedzmy dużo warzyw i owoców, należy pić dużo wody i soków, polecana jest herbata zielona i czerwona, które oczyszczają organizm. Warto także wybrać się na ćwiczenia lub długie spacery. Aktywność fizyczna przyśpiesza metabolizm komórkowy i dzięki temu dotlenia nasze ciało. Im nasza skóra jest dojrzalsza tym intensywniejszych kosmetyków potrzebuje, reaguje ona, bowiem słabiej na stosowane kuracje kosmetyczne, trudniej jest ją pobudzić do regeneracji. Stosując kosmetyki oczywiście nie zdołamy całkowicie powstrzymać procesu starzenia się skóry i uniknąć zmarszczek. Jest to biologicznie niemożliwe, tym bardziej, że na proces starzenia się organizmu, a więc również skóry wpływają także inne czynniki. Natomiast możemy opóźnić ten proces, uniknąć efektów fotostarzenia się skóry i przebarwień. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż potem likwidować już powstałe szkody w skórze. Cerę dojrzałą pielęgnujemy zgodnie z typem cery, jaki posiadamy, z tym, że dodatkowo musimy wzbogacić tą pielęgnację w preparaty regenerujące, odżywcze, liftingujace, ampułki witaminowe.

Życie jest piękne o ile ma się z kim je dzielić...

Re: Typy cery

Cera zniszczona
Na zniszczenie cery wpływa zanieczyszczenie środowiska, stres, szybki tryb życia i wiele innych czynników, które powodują, że skóra staje się bezbronna. Coraz częściej spotyka się osoby w różnym wieku, których skóra jest szara, zmęczona, jej wygląd świadczy m.in. o zakłóceniach w procesie wymiany komórkowej. Każdy rodzaj cery może być równocześnie cerą zniszczoną. Wówczas najlepiej udać się do kosmetyczki, która przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat stylu życia, sposobu odżywiania, tempa dnia, stosowanych kosmetyków, używek, określi rodzaj cery i zaproponuje zabiegi, które szybko przywrócą skórze blask i zdrowie. Najczęściej dochodzi do odwodnienia skóry. Nawilżanie skóry nie jest rzeczą prostą, bo o ile łatwo skórę nawilżyć to trudno jest tą wilgoć zatrzymać w naskórku. Odwodniona skóra nie jest w stanie bronić się przed wpływem środowiska i jest podatna na podrażnienia. Tak, więc jeśli zaobserwowałaś, że twoja skóra ostatnio jest bardziej sucha, mniej elastyczna w dotyku i występują na niej inne dotychczas nie występujące zmiany powinnaś zastanowić się, co takiego wpłynęło na taki stan skóry. Najczęściej skóra staje się zniszczona pod wpływem diet ubogich w witaminy, minerały czy tłuszcze. Wyeliminowanie tłuszczy w trakcie odchudzania zubaża płaszcz lipidowy skóry, który jest odpowiedzialny za utrzymanie wilgoci w naskórku. Brak witamin czy minerałów zaburza bardzo delikatna gospodarkę komórkową. Brak odpoczynku, zła higiena snu, brak aktywności fizycznej, długa praca przed komputerem w ogrzewanym pomieszczeniu czy w końcu używki nie wpływają korzystnie na stan naszego zdrowia i naszej skóry. Potraktujmy skórę jak wskaźnik tego, co dzieje się z naszym zdrowiem.
Aby dość szybko zniwelować zmęczenie skóry:
wykonanie maseczek kosmetycznych nawet każdego dnia przez okres 10-12 dni zwłaszcza nawilżających, odżywczych i regenerujących
pomocne będą ampułki, ale te polecam osobom dopiero koło 30 roku życia.
pamiętać należy o prawidłowej pielęgnacji cery zgodnie z jej typem
zastosować należy dietę bogatą w warzywa, owoce i ryby

Życie jest piękne o ile ma się z kim je dzielić...

Re: Typy cery

Cera odwodniona
Cera odwodniona jest skórą pozbawioną wody w naskórku, posiadającą uszkodzoną barierę naskórkową (naruszona warstwa rogowa naskórka). Warstwa rogowa ulega uszkodzeniu najczęściej z powodu niewłaściwej pielęgnacji (agresywne preparaty z alkoholem), zbytniego odtłuszczania skóry, zbyt częstych zabiegów oczyszczających, leków i terapii przeciw-trądzikowych, zbyt silnych kremów matujących, niewłaściwej ilości wypijanych płynów, przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, niskich temperatur, opalania się na słońcu i korzystania z solarium, palenia papierosów, picia kawy i alkoholu…
Pamiętaj! Odwodnienie cery prowadzi do przedwczesnego powstawania zmarszczek!!!
Zalecenia pielęgnacyjne:
Stosować silnie nawilżające preparaty (dostępne w aptekach)
Stosować tzw.”nawilżanie od środka”.
Pić dużo niegazowanej wody mineralnej (ok..10 szkl. dziennie).

Życie jest piękne o ile ma się z kim je dzielić...

Re: Typy cery

To wszystko co udało mi się znaleźć u siebie w notatkach i trochę z internetu. Mam nadzieją że się przyda:)

Życie jest piękne o ile ma się z kim je dzielić...

Re: Typy cery

Kochana ale Ty się napisałaś super może zgodzisz się, abym umieściła to we wpisie na blogu?
oczywiście będzie, że to Ty jesteś autorką. Co Ty na to?

Re: Typy cery

Jeśli chcesz to możesz umieścić, nie mam nic przeciwko:) To co tu jest napisane to nie są moje słowa, jedynie moje notatki i przypuszczam że to co nam mówili było "cytowaniem" książek bądź nie wiem czego:)

Życie jest piękne o ile ma się z kim je dzielić...

Szczególnie polecamy

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Y
Z

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

R

S

T

U

V

W

Y

Z

Fora: