Studia, praca, pasje...

  • 2012-01-16, o 22:35
  • 102
  • 32 655
  • 60
  • 70

Re: Studia, praca, pasje...

Ja skończyłam rosyjski język biznesu, chcę zrobić kurs pedagogiczny. Zastanawiam się też nad tłumaczem przysięgłym..

Anna_N

A na jakiej uczelni to skończyłaś?

Re: Studia, praca, pasje...

to fakt. Ale trzeba próbować ;p

Re: Studia, praca, pasje...

a jak sądzicie? Czy studia na kierunkach humanistycznych są warte? Bo tak się dziś zastanawiam i wychodzi mi, że socjologów to my mamy nadmiar

Re: Studia, praca, pasje...

a jak sądzicie? Czy studia na kierunkach humanistycznych są warte? Bo tak się dziś zastanawiam i wychodzi mi, że socjologów to my mamy nadmiar

superodis71

IMO to zależy, czy po takich studiach ktoś się nastawia na zdobycie pracy w zawodzie, czy tytuł magistra jest potrzebny tylko, żeby dobrze wyglądał przed nazwiskiem Nie ma co się czarować, studia takie jak socjologia, politologia i pokrewne, które można znaleźć na prawie każdej prywatnej uczelni, również takiej w przysłowiowej "Koziej Wólce", nie sprawią, że absolwent będzie rozchwytywany na rynku pracy. Wbrew opinii lansowanej w mediach, tytuł magistra inżyniera też tego nie zapewni - a humaniści mają gorzej, bo absolwentów kierunków nietechnicznych jest po prostu więcej. A i rynek pracy bardzo ograniczony.

Do tego jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, że koniunktura na rynku pracy się zmienia i niekoniecznie, jak akurat się wybieracie na modne studia (w tym techniczne!) znajdzie się później pracę w zawodzie. Ja jestem geodetą i w Krakowie mam problem z pracą w zawodzie. A przerażające jest to, że teraz coraz więcej szkół oferuje studia z zakresu geodezji lub wykształcenie technik-geodeta (ale uwaga! Jeśli ktoś chce się wybrać na taki kurs, to jest mały haczyk - ustawa deregulacyjna nie pozwala na zdobycie uprawnień geodezyjnych mając tytuł technika, jak to było możliwe do tej pory. Teraz potrzebny jest tytuł magistra i w niektórych dziedzinach niezbędne jest ukończenie odpowiedniej specjalizacji!)

Ciężko jest niestety stwierdzić, jakie studia zapewnią absolwentowi pracę. Zostaje chyba tylko wybranie studiów zgodnych z zainteresowaniami, aby pozwoliły nauczyć się czegoś, co sprawiać będzie studentowi przyjemność. A jeśli ktoś nie ma pomysłu na jakie studia pójść - IMO może sobie odpuścić studia w ogóle, bo nie ma sensu, żeby zasilać rynek kolejnymi socjologami/politologami (etc...) którzy poszli na studia tylko dlatego, że ten kierunek jest modny a trzeba mieć wyższe wykształcenie, bo tak mówią rodzice/ciotki/dziadkowie, którzy go nie mają

Re: Studia, praca, pasje...

a jak sądzicie? Czy studia na kierunkach humanistycznych są warte? Bo tak się dziś zastanawiam i wychodzi mi, że socjologów to my mamy nadmiar

superodis71

kierunki humanistyczne sa wielorakie i moim zdaniem wciąż warto. humaniści mają szerokie horyoznty i pomysly, ktore realizuja potem specjalisci.

Re: Studia, praca, pasje...

Studia humanistyczne nie są złe. Ogólnie studia w Polsce są słabe i to dotyczy również technicznych.

Re: Studia, praca, pasje...

co do opinii o technicznych studiach w Polsce to bym polemizowała. Porównując program politechniki z Wrocławia i uczelni technicznej w Niemczech czy USA- tamte uczelnie wypadają blado. widać to po ilości zatrudnionych polskich freelancerów w Niemieckich firmach. Większość inżynierów stanowią Polacy, Niemcy to głównie na hali i w zarządzie...

Wystarczy sprawdzić ile mieliśmy przed wojną patentów. Ba! I teraz na uczelniach "nasi" wyprawiają cuda. Wciąż mamy wielkie osiągnięcia jeśli chodzi o patenty, publikacje i ilość Polaków inżynierów na wysokich stanowiskach za granicą.

Mam mozliwość porównania poziomu naszych inżynierów np. w Niemczech i ich...szczerze? w ogromnej firmie spotkałam może 5-7 niemieckich inżynierów na 100 naszych;)

Rozpisałam się- ale opinia, że nasze studia techniczne sa na niskim poziomie- osobiście mnie zabolała:)

http://kolorowypieprz.blogspot.com - zapraszam na mojego bloga:)

Re: Studia, praca, pasje...

A problem polskich uczelni tkwi w teoriach. Wciąż studia zawodowe z praktykami traktowane sa po macoszemu. Wielu młodym ludziom wpaja się, że bibliotekoznawstwo ja uniwersytecie Jagiellońskim jest warte dużo więcej niż dobre studia zawodowe czy np. marketing wykładany w języku angielskim.

Za dużo mamy filologii, za dużo studiów językowych i...politycznych. To dynamiczne zmiany i nie trzeba nam corok setek nowych socjologów. Wciąż zbyt mały nacisk kładzie się na praktyki i praktyczne umiejętności na studiach.

Studiowałam m.in. pozyskiwanie funduszy unijnych i w czasie kilku lat studiów na oczy nie widziałam formularza czy dokumentów, które teoretycznie powinnam po studiach wypełniać...

Takich przykładów są setki...

A na końcu i tak...otwiera się własny biznes i robi się to, co sie kocha a nie to w co ładowało się pieniądze za czynsz, miesięczne bilety i tonę kserówek...niestety

http://kolorowypieprz.blogspot.com - zapraszam na mojego bloga:)

Sprawdź w sklepie ladymakeup.pl:

Re: Studia, praca, pasje...

Zdecydowanie się zgadzam z większością. Z mojego punktu widzenia jednak bardzo mało przykłada się starania do nauki języków - które jak teraz wiem, są ogromnie ważne. Praktycznie na każdej rozmowie w korporacji jest część w języku angielskim - jak się zna jeszcze jakiś język - sukces gwarantowany.

Re: Studia, praca, pasje...

a jak sądzicie? Czy studia na kierunkach humanistycznych są warte? Bo tak się dziś zastanawiam i wychodzi mi, że socjologów to my mamy nadmiar

superodis71

W Polsce - nie wiedzieć, czemu - panuje mit, że po studiach humanistycznych łatwiej zostać bezrobotnym, a o wiele trudniej znaleźć pracę, satysfakcjonującą pracę w zawodzie. Ja się z tym nie zgodzę. Trzeba studiować to, co się lubi, co nas interesuje, do czego mamy predyspozycje. Jednocześnie jednak nie można studiować dla samego studiowania, trzeba mieć pomysł na siebie, wiedzieć (przynajmniej mniej więcej), co chce się robić po zakończeniu edukacji. Wtedy już podczas studiów można łapać różne prace dorywcze (firmy chętnie zatrudniają studentów) i kończąc uczelnię mamy nie tylko tytuł i wiedzę, ale także doświadczenie. A stąd już tylko krok do znalezienia wymarzonej pracy

Wyróżnione
Szczególnie polecamy
Fora: