OBOWIAZKI ŚWIADKOWEJ

• 2011-10-10, o 21:30
  • 58
  • 24 146
  • 18
  • 40

OBOWIAZKI ŚWIADKOWEJ

Dziewczyny - POMOCY!! Moja przyjaciółka za na 18 dni wychodzi za mąż (dodam, ze planowany ślub był na 28 kwietnia następnego roku;p), organizacja wesela w 1,5 miesiąca, a na końcu okazało się, że będę świadkową i totalnie nie wiem jak się za to zabrać i z czym to się je ;p słyszałam, że świadkowa ma jakieś konkretne zadania na ślubie i weselu - orientujecie się może? bo ja nie mam pojęcia ;/ To ja mam organizować coś pożyczonego i starego? znacie jakieś fajne strony gdzie jest wszystko opisane? taki weselno-ślubny savoir-vivre?;p PLEASE - POMÓŻCIE!!

Re: OBOWIAZKI ŚWIADKOWEJ

Ja w sumie byłam dwa razy i to ostatnio w sierpniu, więc coś pamiętam. Przede wszystkim najważniejsze jest to, ze kupujesz wiązankę, którą panna młoda zostawia w kościele. Poza tym u w moich stronach świadkowa kupuje kotyliony (zwane bukiecikami), które po ślubie już na sali przyczepia gościom po prawej mężatkom/żonatym, po lewej stronie pannom/kawalerom. Organizacja wieczoru panieńskiego też należy do Ciebie. U nas te rzeczy typu coś starego, niebieskiego, pożyczonego panna młoda sama sobie organizuje. Możesz też oczywiście pomóc wybrać suknię U nas do takich konkretnych obowiązków to tyle. Dużo zależy od zespołu. Świadkowa też często pomaga zespołowi przy organizacji oczepin, ale to już na bieżąco będą mówić.

U nas jest jeszcze taki głupi zwyczaj, że świadkowa kupuje sobie i pannie młodej sukienki, w których wychodzą we dwie jak przyjeżdża pan młody do panny młodej przed ślubem, a później dopiero przebierają się w suknie swoje, ale to podobno tylko w moich stronach jest ten zwyczaj, który zresztą zanika

http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=24823654 WYPRZEDAŻhttp://www.facebook.com/FollowTheFashion Promocje i rabatyhttps://www.facebook.com/pages/Evell-makeup-Ewelina-Wasilczyk/477883348983066http://evellmakeup.blogspot.com/

Byłam dawno temu świadkiem u siostry na ślubie i w sumie nie pamietam żebym robiła coś specjalnego. Jedynie musiałam podpisać ten dokument w kościele. W czasie otrzepin zbierałam kase do talerzyka za taniec z panną młodą, ale to wodzirej prowadził zabawe i mówił co robić:) Na kilku weselach byłam i nie zauważyłam żeby świadkowa pełniła jakieś funkcje. Moja świadkowa też, nic takiego nie robila. Zajmowała honorowe miejsce obok mnie przy stole;) Moi goście nie mieli kotylionów, bo mi się to nie podobało. Ale tak jak sobie przypominam to moja świadkowa i szwagierka za razem dała mi kotyliony ze swojego własnego ślubu, bo jej zostały. Było ich i tak za mało, a jak już pisałam nie chciałam przypinać gosciom kotylionów. No ale jeśli jest taki zwyczaj, to może spytaj się o liczbe gości, może też o to jakie by państwo młodzi chcieli. A jeśli oni również nie znają tego zwyczaju i na przykład sami zakupią kotyliony, to będą wtedy dwa rodzaje. Co do wieczoru panieńskiego to faktycznie słyszałam, że świadkowa organizuje. Ja jednak mialam skromny wieczór. Śmiesznie to wyszło bo ja miałam swoich gości w jednym pokiju, a mój mąż pił z kolegami w drugim pokoju (razem mieszkalismy przed ślubem). Później oni poszli do pubu. Moje koleżanki w wiekszości się wykruszyły ( musiały wracac do dzieci), a z tymi które pozostały równiez pojechalyśmy do miasta.

http://historiawlosow.blox.pl/html

Moja swiadkowa pomagala mi w wyborze sukni slubnej i innych dodatkow a poza tym wspierala mnie przez caly czas poniewaz bralam slub w obcym kraju a ona to juz przechodzila .

A tutaj fajny artykul:

http://supersluby.pl/obowiazki-swiadkowej-a121.html

Ps. Tak prawde mowiac to dopiero dzis sie dowiedzialam, ze swiadkowa ma jakies obowiazki poza zlozeniem swojego podpisu na dokumencie

Dziewczyny - POMOCY!! Moja przyjaciółka za na 18 dni wychodzi za mąż (dodam, ze planowany ślub był na 28 kwietnia następnego roku;p), organizacja wesela w 1,5 miesiąca, a na końcu okazało się, że będę świadkową i totalnie nie wiem jak się za to zabrać i z czym to się je ;p słyszałam, że świadkowa ma jakieś konkretne zadania na ślubie i weselu - orientujecie się może? bo ja nie mam pojęcia ;/ To ja mam organizować coś pożyczonego i starego? znacie jakieś fajne strony gdzie jest wszystko opisane? taki weselno-ślubny savoir-vivre?;p PLEASE - POMÓŻCIE!!

ladymakeup

ja świadkowa nie byłam, ale tematy weselne mam w małym palcu )
więc tak, ogólnie jestem za tym by świadkową była osoba b. bliska Pannie Młodej, której wszystko można powiedzieć , ufa się itp itd.
Świadkowa owszem, siedzi koło Panny Młodej ale to nie wszystko, \'powinna \'zazwyczaj być blisko niej , podpiąc sukienkę, poprawić fryzurę itp itd co nie wyklucza by świadkowa dobrze się bawiła.. Byłam na weselu, gdzie goście zawracali dosłownie dupę Pannie Młodej, że nie ma krzesła gdzieś tam, że brakuje wina wytrawnego a było jakieś inne. Te rzeczy powinni załatwiać świadkowie, a nie Para Młoda.. bądź Rodzice Pary Młodej.
Masz organizować wieczór panieński i tyle nic innego )

Dzięki dziewczyny za odpowiedzi no właśnie m.in. chodziło mi o zachowanie w kościele - mama Panny Młodej mówiła mi właśnie, że koniecznie muszę jej poprawiać suknie, welon itp ;p byłam ciekawa czy tak faktycznie jest bo nigdy się z tym nie spotkałam ;p wieczoru panieńskiego jako takiego chyba nie będzie - zabraknie czasu ;/ ślub w piątek więc tydzień przed będzie "purtelam" (nie wiem czy też w Waszych stronach występuje?). O kotylionach nigdy nie słyszałam więc na szczęście nie muszę kupować ;p

Dzięki dziewczyny za odpowiedzi no właśnie m.in. chodziło mi o zachowanie w kościele - mama Panny Młodej mówiła mi właśnie, że koniecznie muszę jej poprawiać suknie, welon itp ;p byłam ciekawa czy tak faktycznie jest bo nigdy się z tym nie spotkałam ;p wieczoru panieńskiego jako takiego chyba nie będzie - zabraknie czasu ;/ ślub w piątek więc tydzień przed będzie "purtelam" (nie wiem czy też w Waszych stronach występuje?). O kotylionach nigdy nie słyszałam więc na szczęście nie muszę kupować ;p

ladymakeup

purtelam ?? chodzi o tzw. na kaszubach w pomorskim portabend czy coś takiego, u nas w Gdańsku jako takiego się nie obchodzi a o kotylionach w ogole nie slyszalam:)

W Wielkopolsce tez maja purtelam. Wychowalam sie na Kaszubach wiec znam ten zwyczaj, mi stanowczo sie to nie podoba. Najgorsze bylo wychodzenie z psem, pelno szkla ktorego nie da sie tak do konca sprzatnac, zawsze cos tam zostaje.

Tak przy okazji wspominam moj slub i smiac mi sie chce bo nie znalam niderlandzkiego i umowilysmy sie ze swiadkowa, ze bedzie mnie kopac pod stolem jak bede musiala mowic "ja "

Sprawdź w sklepie ladymakeup.pl:

W Wielkopolsce tez maja purtelam. Wychowalam sie na Kaszubach wiec znam ten zwyczaj, mi stanowczo sie to nie podoba. Najgorsze bylo wychodzenie z psem, pelno szkla ktorego nie da sie tak do konca sprzatnac, zawsze cos tam zostaje.

Tak przy okazji wspominam moj slub i smiac mi sie chce bo nie znalam niderlandzkiego i umowilysmy sie ze swiadkowa, ze bedzie mnie kopac pod stolem jak bede musiala mowic "ja "

megi1828

haha dobre )

ale z tym portlem to mają sposoby.. rozkładają wielkie maty i 10 minut szkła niem a;)

Obowiązkiem swiadkowej jest przede wszystkim wspieranie młodej:) Ale tak od początku to wiadkowa wraz z 2-3 osobami nie dopuszcza młodego do młodej do puki ten jej nie wykupi (np wódką, czekoladkami, pieniędzmi takie bardziej symboliczne), później pomaga się ubrać młodej i wpina welon, zakłada podwiązkę (może jej coś pożyczyć jeśli ma takie życzenie), Przy wsiadaniu i wysiadaniu pomaga młody ale starsza poprawia sukienkę welon, w kościele tylko podpisy, po ślubie świadkowie odbierają prezenty/kwiaty dawane podczas życzeń. Na sali jeśli młoda ma tren to świadkowa go podpina, jeśli w trakcie imprezy są jakieś niedomówienia to świadkowie lub rodzice się tym zajmują. I ostatnia bardzo ważna rola świadkowej jest podczas oczepin:) zdjęcie welonu. U nas kwiaty kupuje młody dla swojej przyszłej żony i dla świadkowej ale wręcza je świadek oczywiście tylko druhence.

Życie jest piękne o ile ma się z kim je dzielić...

ale z tym portlem to mają sposoby.. rozkładają wielkie maty i 10 minut szkła niem a;)

roksana.s

Jak maja sposoby to jest ok . Bywalo tak, ze rozbijali szklo pod drzwiami moich sasiadow na 4 tym pietrze tak ze szklo walalo sie od gory do dolu, nie bylo to fajne.